نصب و راه اندازی گیربکس صنعتی در ۷ مرحله

5/5 - (1 امتیاز)

نصب صحیح گیربکس صنعتی نقش مهمی در عملکرد صحیح و افزایش طول عمر آن دارد. گیربکس صنعتی یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی است که وظیفه انتقال قدرت از یک شفت به شفت دیگر را بر عهده دارد. گیربکس‌ها در انواع و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در این مقاله از آرشا صنعت با مراحل نصب صحیح گیربکس و نکات مهمی که باید رعایت کنید، آشنا می شوید.

مراحل نصب گیربکس صنعتی

مراحل نصب گیربکس صنعتی به صورت زیر است:

 1. انتخاب محل نصب: محل نصب گیربکس باید عاری از هرگونه رطوبت، گرد و غبار و ضربه باشد.
 2. تراز کردن گیربکس: برای تراز کردن گیربکس باید از شاقول استفاده کرد.
 3. انجام سوراخکاری: در صورت نیاز باید برای نصب پایه‌های گیربکس، سوراخکاری انجام شود.
 4. نصب پایه‌های گیربکس: پایه‌های گیربکس باید با استفاده از پیچ و مهره به محل نصب محکم شوند.
 5. نصب گیربکس: گیربکس باید با استفاده از پیچ و مهره به پایه‌های آن محکم شود.
 6. هم محوری کردن شفت‌ها: برای هم محوری کردن شفت‌ها باید از دقت کافی استفاده کرد.
 7. نصب کوپلینگ: در صورت نیاز باید کوپلینگ بین شفت ورودی گیربکس و شفت خروجی آن نصب شود.

مراحل نصب گیربکس صنعتی

مزایا گیربکس صنعتی

گیربکس‌های صنعتی به عنوان یکی از اجزای اساسی در ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، در بسیاری از صنایع برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربردهای زیادی دارند. مهم ترین کاربردهای آن عبارت اند از:

افزایش گشتاور خروجی

در بسیاری از موارد، موتورها توانایی تولید گشتاور کافی برای اجرای یک وظیفه خاص را ندارند. گیربکس‌ها با افزایش گشتاور خروجی از موتور، قابلیت اجرای وظایف سنگینتر را فراهم می‌کنند.

کاهش سرعت دوران

در برخی موارد، موتورها با سرعت دوران بسیار بالا عمل می‌کنند که ممکن است برای برخی از اعمال مورد نظر مناسب نباشد. گیربکس‌ها با کاهش سرعت دوران، می‌توانند سرعت حرکت را به حدی کاهش دهند که برای کاربردهای خاص مناسب باشد.

تغییر جهت دوران

گیربکس‌ها به راحتی می‌توانند جهت دوران خروجی را تغییر دهند. این ویژگی در بسیاری از مواقع، بهبود قابلیت کنترل و استفاده از ماشین‌آلات را فراهم می‌کند.

انتقال نیرو

گیربکس‌ها برای انتقال نیرو از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌شوند. این انتقال نیرو به صورت موثر در انتقال حرکت و ایجاد حرکت در تجهیزات مختلف به کار می‌رود.

تنظیم نسبت دورهای موتور

گیربکس‌ها به امکان تنظیم نسبت دورهای موتور و خروجی کمک می‌کنند. این امکان به کنترل دقیقتر سیستم‌ها و بهبود کارایی آنها کمک می‌کند.

استفاده در خودروها

در صنعت خودروسازی، گیربکس‌های صنعتی برای انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها، کنترل سرعت و بهبود بهره‌وری سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده در ماشین‌آلات صنعتی

در ماشین‌آلات صنعتی گیربکس‌ها برای تغییر نسبت دور موتور به نسبت دور مورد نیاز برای وظایف خاص به کار می‌روند. همچنین، در هر صنعت خاصی ممکن است کاربردهای خاصی برای گیربکس‌های صنعتی وجود داشته باشد که به نیازها و ویژگی‌های خاص آن صنعت مرتبط باشد.

انواع موتور گیربکس

گیربکس صنعتی در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را دارند. از جمله انواع گیربکس‌های صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گیربکس حلزونی
 • گیربکس کتابی
 • گیربکس خورشیدی
 • گیربکس هلیکال
 • گیربکس کرانویل

نحوه نصب انواع گیربکس‌های صنعتی با یکدیگر متفاوت است و برای نصب هر نوع گیربکس صنعتی باید به دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده آن مراجعه کرد. شما می‌توانید جهت مشاهده مدل‌های مختلف گیربکس صنعتی به بخش محصولات گیربکس صنعتی مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربرد این گیربکس‌ها می‌توانید مقاله کاربرد گیربکس صنعتی را مطالعه کنید.

اهمیت نصب صحیح موتور گیربکس صنعتی

نصب صحیح گیربکس صنعتی نقش مهمی در عملکرد صحیح و افزایش طول عمر آن دارد. از جمله اهمیت نصب صحیح گیربکس صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش طول عمر گیربکس 

نصب صحیح گیربکس باعث کاهش سایش و خرابی قطعات داخلی می‌شود. این امر به طول عمر گیربکس کمک کرده و نیاز به تعمیرات و تعویضات مکرر را کاهش می‌دهد.

کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری

گیربکس‌هایی که به درستی نصب شده‌اند، نیاز به تعمیرات و نگهداری کمتری دارند. این امر منجر به کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات می‌شود و به عملکرد اقتصادی سیستم کمک می‌کند.

افزایش بهره‌وری

نصب صحیح گیربکس باعث بهبود بهره‌وری سیستم می‌شود. تنظیمات صحیح و اجرای دقیق تنظیمات گیربکس، به موتور و سایر اجزا کمک می‌کند تا با بهترین شکل ممکن کار کنند.

کاهش آلودگی صوتی

نصب صحیح گیربکس به طور مستقیم می‌تواند تاثیر بزرگی بر روی آلودگی صوتی داشته باشد. طراحی صحیح و نصب دقیق گیربکس، سطح نویز و صدا را کاهش داده و محیط کار را بهبود می‌بخشد.

در کل، نصب صحیح گیربکس صنعتی تاثیر مستقیمی بر عملکرد و عمر مفید آن دارد و از اهمیت بسیاری در بهره‌وری و ایمنی سیستم‌های مکانیکی برخوردار است.

نصب موتور گیربکس صنعتی

اصول نصب گیربکس صنعتی

برای نصب صحیح گیربکس صنعتی باید اصول زیر را رعایت کرد:

 • انتخاب گیربکس مناسب: اولین قدم در نصب گیربکس، انتخاب گیربکس مناسب است. برای انتخاب گیربکس مناسب باید به مواردی مانند نوع کاربرد، گشتاور مورد نیاز، سرعت دوران مورد نیاز و شرایط محیطی توجه کرد.
 • نصب در محل مناسب: گیربکس باید در محلی نصب شود که از نظر استحکام و مقاومت کافی باشد.
 • یکسان بودن محور شفت‌ها: یکی از مهم‌ترین نکات در نصب گیربکس، هم محوری بودن شفت‌های ورودی و خروجی است. عدم هم محوری شفت‌ها باعث ایجاد لرزش و افزایش اصطکاک شده و در نهایت منجر به خرابی گیربکس می‌شود.

آزمایش و تست‌های نهایی

در پایان کار برای اطمینان از نصب صحیح باید چند پارامتر را تست کنیم تا از عملکرد درست گیربکس مطمئن شویم. این پارامترها عبارت اند از:

 • الگوی تماس
 • پیش بارگیری بلبرینگ‌ها
 • سروصدا
 • لرزش
 • اندازه گیری درجه حرارت
 • تست جریان موتور
 • نشتی

نتیجه گیری

در این بخش با نحوه نصب اصولی و درست گیربکس صنعتی آشنا شدیم. نصب صحیح علاوه بر بهبود عملکرد و افزایش طول عمر مزایای دیگری نیز دارد. با انجام درست این کار راندمان کار شما به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و تجهیزات دیگر را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.


شما می توانید انواع موتور گیربکس صنعتی را از مجموعه آرشا صنعت نمایندگی برندهای معتبر اروپایی در ایران با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت مشاوره خرید و استعلام قیمت می‌توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

مقالات مرتبط :

۷ دلیل رایج خرابی گیربکس‌ها چیست؟

نشت روغن گیربکس + دلایل و راهکارها

چطور دمای گیربکس را کاهش دهیم؟

سوالات متداول
 • مراحل نصب چگونه است؟
  شما می‌توانید گیربکس صنعتی خود را در 7 مرحله نصب کنید. اما باید توجه داشته باشید که این نصب باید توسط تکنسین مربوطه انجام گیرد تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. همچنین باید به نکات نصب ذکر شده در کاتالوگ محصول که از سوی کارخانه سازنده ارائه شده، نیز توجه کنید.
 • نصب درست گیربکس چه اهمیتی دارد؟
  اگر گیربکس به درستی و بر اساس اصول ذکر شده نصب شود باعث افزایش طول عمر، بهبود عملکرد، افزایش راندمان، تنظیم نسبت دورهای موتور و... می شود. همچنین باعث می‌شود تا در هزینه های تعمیر و نگهداری صرفه جویی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *