کاهش دمای گیربکس

5/5 - (2 امتیاز)

گیربکس های صنعتی معمولا فشار بسیار بالایی را تحمل می کنند و در معرض خطرات بسیای جدی هستند که سلامت ان ها را تهدید می کند. افزایش بیش از حد دمای این گیربکس ها یکی از مهم ترین سیگنال های آسیب جدی به دستگاه است از این رو بسیاری از مهندسین و افرادی که در سیستم های صنعتی خود از انواع گیربکس استفاده می کنند همواره دمای دستگاه را بررسی می کنند و به دنبال روش هایی برای کاهش آت تا حد نرمال هستند. در این مقاله قصد داریم علل مختلف افزایش بیش از حد دما و همچنین راه های کاهش دمای گیربکس را بررسی کنیم.

دلایل افزایش دمای گیربکس صنعتی

فاکتور های زیادی در تعیین سطح دمای یک گیربکس دخیل هستند که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند.

  • دمای گیربکس در حین کار
  • دمای محصور شده
  • شاخص ویسکوزیته
  • میزان فشار و بار
  • سطح درگیری
  • رطوبت و روغن ها
  • دمای محیط و هوا

دلایل افزایش دمای گیربکس صنعتی

این موارد را باید بررسی کنید و ان را با دمای استاندارد تطبیق دهید تا در صورت وجود مغایرت قادر به تشخیص علت افزایش دمای بیش از حد گیربکس باشید. در میان این عوامل روغنی که در گیربکس استفاده می کنید یکی از مهم ترین هاست چرا که اگر روغن مورد استفاده ویسکوزیته مورد نیاز کاربرد خاص شما را نداشته باشد به راحتی می تواند سبب افزایش دمای گیربکس شده و آسیب های جدی را به آن تحمیل کند. سوختن روغن نیز که با بوی خاصی قابل تشخیص است می تواند باعث بالا رفتن دمای دستگاه شود. نشت روغن نیز می تواند از دیگر عوامل بالا رفتن اصطحکاک بین دنده ها و در نتیجه افزایش دما باشد.

روش های کاهش دمای گیربکس صنعتی

بافت شیمیایی روغنی که استفاده می کنید را مطابق با نیرو و فشاری که به دستگاه وارد می کنید انتخاب کتید. روغن های با بافت مولکولی از هم گسیخته سریع می سوزند و اسیب های فیزیکی به دستگاه وارد می کنند. میزان رطوبت محیط نیز بی تاثیر بر دمای دستگاه نبوده و هرچه رطوبت کمتر باشد دمای گیربکس بیشتر می شود برای حل این مکشل نیز کافیست به انواع روش های ممکن رطوبت محیط را بیشتر کنید. برای خرید انواع گیربکس های صنعتی به این بخش سایت مراجعه کنید.

به این نکته دقت کنید که هر نوع گیربکس صنعتی نیاز به زمان استراحت داشته و کار مستمر و بدون توقف علاوه بر افزایش دما و از بین بردن روغن دستگاه عمر آن را نیز کوتاه تر می کند. برخی مهندسین برای کنترل دما  از سینک های حرارتی که اکثرا از آلومینیوم ساخته شده اند استفاده می کنند. شاخص جذب گرما توسط الومینیوم بسیار بالا بوده و در مقایسه با آهن و فولاد انتخاب بسیار بهتری است.

دو روش موثر دیگر خنک کردن گیربکس استفاده از فن و اب است. استفاده از فن می تواند 20 تا 30 درصد موثر واقع شود اما دقت کنید که اگر موتور  و گیربکس نزدیک به هم هستند از فن های جدا برای خنک کردن هر کدام استفاده کنید تا باد گرم شده ناشی از عبور از هر کدام دیگری را گرم تر نکند. برای استفاده از آب حهت خنک کردن سیستم نیز باید از عابق بندی بودن موتور اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *