۸ تفاوت الکتروموتور گیربکسی و اینورتر

5/5 - (2 امتیاز)

الکتروموتورها دنیای گسترده‌ای دارند که در آنها اینورتر و موتورهای الکتریکی گیربکسی، از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. البته هر دو این دستگاه‌ها وظیفه دارند که انرژی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل کنند و از نظر عملکرد مشابه هستند، اما دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. در این بخش از آرشا صنعت به تفاوت الکتروموتور گیربکس و اینورتر از نظر کارکرد، مزایا و معایب و دیگر موارد می‌پردازیم.

منظور از الکتروموتور گیربکسی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت این دو برویم، ابتدا باید با هر کدام از آنها آشنا شویم.

موتور اینورتر

اینورتر را با نام موتور درایو فرکانس متغیر (VFD) یا موتور درایو سرعت قابل تنظیم (ASD) نیز می‌شناسند. موتور اینورتر یک موتور الکتریکی است که به وسیله آن می‌توان سرعت و گشتاور موتور را با تغییر فرکانس و ولتاژ منبع تامین برق کنترل کرد. این موتور مجهز به یک اینورتر درایو که یک دستگاه الکترونیکی است که می‌تواند فرکانس ثابت و ورودی ولتاژ را به یک فرکانس متغیر و خروجی ولتاژ تبدیل کند. در موتورهای اینورتر از دستگاه الکترونیکی برای تبدیل برق AC با فرکانس ثابت از منبع اصلی به برق AC با فرکانس متغیر برای تامین انرژی موتور استفاده می‌شود.

موتور الکتریکی گیربکسی

موتوری است که مجهز به گیربکس صنعتی است تا بتواند در محدوده معین سرعت و گشتاور مورد نیاز را تامین کند. از الکتروموتوری که در این دستگاه به کار برده شده، نیز برای افزایش گشتاور دورانی و کاهش سرعت خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت موتور الکتریکی گیربکسی و اینورتر

کاربرد الکتروموتور گیربکسی و اینورتر

در این قسمت کاربردهای الکتروموتور گیربکسی و اینورتر را بررسی می‌کنیم.

کاربرد موتورهای اینورتر

موتورهای اینورتر در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از مهمترین کاربردهای آنها عبارت اند از:

 • انواع ماشین‌ها و دستگاه‌های صنعتی: از جمله کاربردهای مهم این دستگاه در این زمینه می‌توان به کمپرسورها، پمپ صنعتی، نقاله‌ها، فن‌ها و… اشاره کرد. استفاده از این موتورها باعث بهبود عملکرد دستگاه می‌شود.
 • استفاده در سیستم‌های HVAC: از این موتورهای می‌توان در سیستم‌های HVAC استفاده نمود. ویژگی کنترل سرعت در این موتورها باعث شده تا دستگاه مصرف انرژی بهینه داشته باشد و بتواند دمای مطبوع‌تری ایجاد و میزان رطوبت را تنظیم کند.
 • استفاده در خودروهای برقی: در خودروهای برقی، موتورهای اینورتر از اجزای مهم به شمار می‌آیند. چرا که این موتورهای می‌توانند جریان مستقیم DC را از باتری به جریان متناوب AC برای موتور تبدیل کنند. با استفاده از این موتورها در EVها، می‌توانید گشتاور و بازتولید انرژی را کنترل کنید.
 • لوازم خانگی: از این موتور اینورترها در لوازم خانگی نیز در وسایلی مانند یخچال‌ها، ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی و دستگاه‌های تهویه هوا به کار برده می‌شوند.
 • سیستم‌های رباتیک و اتوماسیون: پیشرفت صنعت رباتیک باعث شد تا استفاده از موتورهای اینوتر که دارای دقت و سرعت بالایی می‌باشند، بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرند.
 • انواع ماشین کشاورزی: همچنین این موتورها در تجهیزات کشاورزی مثل پمپ‌های آبیاری، سیستم بذرپاشی و میکسرها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد الکتروموتورهای گیربکسی

 • صنعت خودرو: موتورهای الکتریکی دارای گیربکس در بخش‌های مختلف صنعت خودرو سازی مثل پنجره‌های برقی، برف پاک‌کن‌ها، صندلی‌های برقی، سانروف و… به کار برده می‌شوند.
 • اتوماسیون صنعتی: مثل نوار نقاله‌ها، ماشین‌ آلات بسته بندی، سیستم‌های کنترل مواد و خطوط مونتاژ.
 • انواع تجهیزات پزشکی: از این نوع الکتروموتورها می‌توان در تجهیزات پزشکی نیز استفاده کرد. تجهیزاتی مثل ربات‌های جراحی، تخت بیماران و سیستم‌های تصویربرداری پزشکی.
 • صنایع فضایی و دفاعی: در زمینه تجهیزات و ماشین آلات فضایی و دفاعی نیز می‌توان از این موتورهای گیربکسی برای کنترل فعال هواپیما، سیستم‌های هدایت موشک و تانک‌ها استفاده کرد.
 • انرژی‌های تجدید پذیر: مثل توربین‌های بادی و سیستم‌های ردیابی خورشیدی برای تولید انرژی‌های پاک و تجدید پذیر

هر چند می‌توان در کاربرد الکتروموتور گیربکسی و اینورتر در بخش‌های صنعتی موارد مشابهی دید، اما به طور کلی ‌می‎‌توان گفت که یکی از تفاوت‌های این دو موتور الکتریکی، کاربرد آنها می‌باشد.

تفاوت موتور الکتریکی گیربکسی دار و اینورتر

8 تفاوت موتور الکتریکی گیربکسی و اینورتر

 1. نحوه کار
 2. نحوه کنترل سرعت
 3. کنترل شتاور و بار
 4.  صرفه جویی در انرژی
 5. ساختار و نگهداری
 6. میزان نویز و ارتعاش
 7. ابعاد و وزن
 8. هزینه‌ها

نحوه کار

اولین تفاوت نحوه عملکرد و کارکرد این دو دستگاه است. در موتورهای اینورتر از دستگاه الکترونیکی برای تبدیل فرکانس ثابت منبع برق به خروجی با ولتاژ و فرکانس متغیر استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا بتوان سرعت و گشتاور موتور را تنظیم و کنترل کرد.

نحوه کنترل سرعت

تفاوت دیگر نحوه کنترل سرعت در این دو موتور است. در موتورهای اینورتر می‌توان سرعت را به طور دقیق تنظیم و کنترل کرد. اما در موتورهای الکتریکی گیربکسی کنترل سرعت بر اساس نسبت دنده‌ها امکان پذیر است.

کنترل گشتاور و بار

تفاوت دیگر این الکتروموتور در نحوه کنترل گشتاور و بار می‌باشد. موتورهای اینورتر حتی در سرعت پایین نیز می‌توانند گشتاور بالایی را ایجاد کنند. این ویژگی برای قسمت‌هایی که به کنترل دقیق سرعت و کنترل بارهای متغیر ضروری است، مناسب می‌باشد. همچنین الکتروموتور گیربکسی، کارایی بیشتری جهت ایجاد خروجی گشتاور بالا با کاهش سرعت دارند و می‌توانند بارهای سنگین را کنترل کنند.

صرفه جویی در انرژی

در موتورهای اینورتر به دلیل داشتن قابلیت تنظیم سرعت موتور، این امکان وجود دارد تا از انرژی بر اساس بار وارده به صورت بهینه تری استفاده شود. این کار در نهایت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود. اما در الکتروموتور گیربکسی راندمان انرژی به دلیل تفات مکانیکی مرتبط با گیربکس کمتر است.

ساختار و نگهداری

موتورهای الکتریکی به دلیل دارا بودن اجزا مختلف الکتریکی ساختار پیچیده‌تری دارند و نگهداری بر اساس یک برنامه زمانی منظم اهمیت بسیاری دارد. الکتروموتور گیربکس در مقایسه با موتور اینورتر ساختار ساده‌تری دارد و نگهداری آن شامل روغن کاری منظم و بررسی اجزای آن است.

میزان نویز و ارتعاش

یکی از تفاوت‌های مهم الکتروموتور گیربکسی و اینورتر میزان نویز و ارتعاش است. در این مشخصه، موتورهای گیربکسی نویز و ارتعاش بیشتری دارند. به دلیل اینکه در آنها از دنده‌های مکانیکی استفاده شده است. اما موتورهای اینورتر و به خصوص موتورهایی که در آن‌ها الگوریتم‌های کنترل پیشترفته به کار رفته و به همین دلیل عملکرد یکنواخت و بدون نویز و ارتعاش دارند.

ابعاد و وزن

اندازه و وزن این الکتروموتورها نیز تفاوت به شمار می‌آید. الکتروموتور گیربکسی، با توجه به نوع قطعاتی که در آن به کار رفته است، وزن سنگین‌تری دارد. در تنیجه می‌توان گفت که برای فضاهایی که محدودیت فضا و وزن وجود دارد، می‌توان از موتورهای اینورتر استفاده کرد.

هزینه

به طور معمول هزینه اولیه موتورهای اینورتر به خاطر استفاده از تجهیزات الکترونیکی و سیستم‌های کنترلی مورد نیاز، بیشتر است.

سخن پایانی

در این مقاله از آرشا صنعت به بررسی تفاوت الکتروموتور گیربکسی و انیورتر پرداختیم و 8 مورد از مهمترین تفاوت‌های آنها را مورد بررسی قرار دادیم. با اینکه این دو عملکرد مشابهی دارند اما با یکدیگر تفاوت‌هایی نیز دارند.


شما می‌توانید انواع الکتروموتور گیربکسی و اینورتر و گیربکس صنعتی را از مجموعه آرشا صنعت نمایندگی رسمی برندهای معتبر اروپایی در ایران با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری نمایید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید :‌

۵ تفاوت گیربکس‌های حلزونی و هلیکال چیست؟

اموزش نصب و راه اندازی گیربکس صنعتی

گیربکس بالمیل چیست ؟

سوالات متداول
 • منظور از الکتروموتور گیربکسی چیست؟
  نوعی موتور می‌باشد که به گیربکس صنعتی مجهز است تا بتواند در محدوده مشخص سرعت و گشتاور لازمه را تامین کند. همچنین الکتروموتوری که در این دستگاه به کار رفته، جهت افزایش گشتاور درونی و کاهش سرعت خروجی استفاده می‌شود.
 • این دو الکتروموتور چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
  برخی از تفاوت‌های مهم این دو موتور الکتریکی عبارت اند از: نحوه کار، نحوه کنترل سرعت، کنترل شتاور و بار، صرفه جویی در انرژی، ساختار و نگهداری، میزان نویز و ارتعاش، ابعاد و وزن و هزینه راه اندازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *