تفاوت الکتروموتور تک فاز با الکتروموتور سه فاز

5/5 - (1 امتیاز)

موتورهای  القایی رایج ترین موتورهای AC هستند که در خانه ها، اداره ها و صنایع، از آنها استفاده می شود. دلیل این امر نیز هزینه کم، ساخت ناهموار و راندمان به اندازه کافی بالا آنهاست. بر اساس منبع تغذیه AC داده شده به موتور، دو نوع موتور القایی وجود دارد. در این مقاله به تفاوت الکتروموتور تک فاز با سه فاز می پردازیم.

آرشا صنعت نماینده فروش الکتروموتور صنعتی ایرانی و خارجی در کشور می باشد، برای مشاهده محصولات و کسب اطلاعات بیشتر به این بخش از وبسایت مراجعه نمایید.

مقایسه تفاوت موتور تک فاز و سه فاز

در جدول زیر مقایسه سریع و خلاصه ای از تفاوت الکتروموتور تک فاز با سه فاز را مشاهده می کنید:

 

تفاوت های کلیدی هر دو موتور
موتور سه فاز موتور تک فاز
به منبع تغذیه سه فاز نیاز دارد به منبع تغذیه تک فاز نیاز دارد
ساخت بسیار پیچیده ای دارد ساخت آن آسان است
خود راه انداز است خود راه انداز نیست
دارای گشتاور راه اندازی بالا دارای گشتاور راه اندازی کم
کارایی بالا کارایی کم
برای کارایی و قدرت یکسان، اندازه موتور سه فاز کمتر از تک فاز است برای کارایی و قدرت یکسان، اندازه موتور تک فاز بیشتر از سه فاز است
بر اساس نوع روتور، دارای 2 نوع مختلف است بر اساس روش های راه اندازی دارای 5 نوع مختلف است
تعمیر آن دشوار است تعمیر آن آسان است
تغییر جهت چرخش آسان است هیچ راه عملی برای تغییر روش چرخش موتور وجود ندارد
بسیار گران است هزینه آن پایین است
دارای ضریب قدرت بالا دارای ضریب قدرت کم
مناسب برای مصارف و کاربرد های صنعتی و تجازی مناسب مصارف و دستگاه های خانگی
قابلیت اطمینان کمی دارند قابلیت اطمینان بالایی دارند

منبع تغذیه

در سیستم برق AC، منابع تغذیه تک فاز و سه فاز هر دو منبع متداول AC هستند. بنابراین هر موتوری که برای کارکرد و عملکرد خود به منبع تغذیه تک فاز نیاز داشته باشد به موتور تک فاز و موتوری که از منبع سه فاز AC استفاده کند، به موتور سه فاز شناخته می شود.

مشخصات طراحی و تولید

موتور های تک فاز با توجه به اینکه تنها به یک منبع تغذیه AC نیاز دارند، ساخت آنها ساده است. اما ساخت موتور های سه فاز پیچیده تر می باشد.

شروع به کار

زمانی که یک موتور سه فاز به منبع تغذیه متصل می شود، یک میدان مغناطیسی تشکیل می گردد. این میدان مغناطیسی به طور خودرکار در داخل آرمیچر شروع به چرخش می کند. پس از آن با هادی های روتور تعامل کرده و یک گشتاور راه اندازی را برای روتور ایجاد می کند. بنابراین برای راه اندازی موتور نیازی به کمک خارجی نیست.

اما در مقابل، موتور تک فاز برای راه اندازی نیاز به یک منبع AC تک فاز دارد تا یک میدان مغناطیسی ضربانی تشکیل دهد. اگر چه این میدان مغناطیسی ماهیت متناوب دارد، اما در فضا ثابت می ماند. بنابراین، برای شکستن اینرسی استراحت و ایجاد گشتاور شروع، به کمک اضافی نیاز است.

فرق دینام تک فاز و سه فاز

گشتاور راه اندازی

موتور القایی تکفاز دارای گشتاور راه اندازی کمی است، به همین دلیل برای برآوردن نیاز های بار با نیاز های توان کم استفاده می شود. از طرفی گشتاور راه اندازی در موتور های سه فاز بالا بوده و از آنها برای پاسخگویی به تقاضای بار با توان بالا استفاده می کنند.

بهره وری

از دیگر تفاوت های الکتروموتور تک فاز با سه فاز در بهره وری آنهاست. در مدل های تک فاز، سیم پیچ از یک منبع واحد تحریک می شود. به همین دلیل از آنجایی که تنها یک سیم پیچ، تمام جریان را منتقل می کند، راندمان موتور نیز کمتر است. این در حالی است که مدل های سه فاز، دارای سه مجموعه سیم پیچ بوده و آنها جریان را از یک منبع سه فاز منتقل می کنند. در نهایت راندمان موتور نیز افزایش می یابد.

برای خرید الکتروموتور تک فاز و مشاهده محصولات، به این صفحه مراجعه نمایید.

فرق موتور تک فاز با سه فاز در اندازه موتور

اگر قدرت و ولتاژ یکسانی را برای هردو نوع موتور در نظر بگیریم، اندازه یک مدل سه فاز کمتر خواهد بود. این درحالی است که اندازه مدل تک فاز برای پاسخگویی به یک نیاز و تقاضای بار یکسان، بزرگتر می باشد.

انواع

طبق روش های راه اندازی، موتور های دارای تک فاز، پنج نوع دارند که عبارتند از:

  • استارت مقاومتی
  • استارت خارن
  • خازن دائمی
  • استارت خازن، راه اندازی خارن
  • موتور قطب سایه دار

اما بر اساس نوع روتور، دو نوع موتور سه فاز وجود دارد که عبارتند از نوع قفس سنجابی و نوع زخمی

تعمیر و نگهداری

به دلیل ساختار ساده مدل های تک فاز، تعمیر آنها در صورت آسیب دیدن قطعات، آسان است. اما به دلیل ساختار پیچیده مدل های سه فاز، تعمیر اینگونه دینام ها، دشوار می باشد.

آرشا صنعت ارائه دهنده خدمات تعمیر الکتروموتور صنعتی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید.

جهت چرخش

در مدل های 3 فاز، تغییر جهت چرخش، آسان است. این کار با تعویض دو سیم پیچ از سه سیم پیچ متصل به استاتور صورت می گیرد که جهت چرخش موتور را معکوس می کند.

تفاوت جهت چرخش در موتور سه فاز با تک فاز

اما برای انواع تک فاز، هیچ راه عملی برای رسیدن به این هدف وجود ندارد. از آنجایی که ماهیت منبع AC تک فاز، متناوب است، تغییر قطبیت چیزی ایجاد نمی کند. اما می توان با بازکردن موتور و عوض کردن سیم پیچ اولیه و کمکی، تغییر جهت را امکان پذیر کرد.

هزینه

به دلیل نیاز به مس بیشتر برای سیم ها (وجود مجموعه سه سیم پیچ)، قیمت الکتروموتور سه فاز نسبت به مدل های تک فاز بیشتر است.

کاربرد

از موتور های تک فاز به دلیل دارا بودن گشتاور راه اندازی کم، تنها در مصارف خانگی از جمله دمنده ها، میکسر آسیاب ها، فن ها، کمپرسور ها، جاروبرقی، کولر، ماشین لباسشویی و … استفاده می کنند.

اما داشتن گشتاور عملیاتی بالاتر موتور های سه فاز سبب شده تا از آنها در مصارف صنعتی و تجاری که نیاز به قدرت بیشتری دارند، استفاده شود.

یک دیدگاه در “تفاوت الکتروموتور تک فاز با الکتروموتور سه فاز
  • شهریور ۲۰, ۱۴۰۲ at ۱۲:۰۴ ب٫ظ
    Permalink

    Thanks.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *