آلودگی گیربکس های صنعتی

5/5 - (2 امتیاز)

آلودگی گیربکس های صنعتی : با داشتن تمام قطعات متحرک و گردان، گیربکس های صنعتی در صورت آلودگی یا روغن کاری نامناسب در برابر نقص عملکرد بسیار آسیب پذیر هستند. خوشبختانه، بیشتر خرابی های گیربکس با یک برنامه تعمیر و نگهداری فعال قابل پیشگیری است. در این مقاله چند تکنیک آورده شده است که می تواند به شما کمک کند از جعبه دنده صنعتی خود در برابر آلودگی و خرابی محافظت کنید.

علت آلودگی گیربکس های صنعتی

وقتی ذرات یا مواد خارجی وارد جعبه دنده صنعتی شما شده و به آن آسیب می رسانند یا عملکرد آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند، آلودگی رخ می دهد. چند آلودگی معمول شامل خاک، ذرات سخت، آب، گرما، ترکیبات شیمیایی، روان کننده های نامناسب و سایر مواد زائد محیطی است.

محافظت در برابر آلودگی گیربکس های صنعتی

از بین بردن آلاینده ها بسیار ارزان تر از هزینه جلوگیری از ورود آنها به گیربکس صنعتی است. در ادامه چند تکنیک برای از بین بردن آلاینده ها آورده شده است.

محافظت در برابر آلودگی گیربکس های صنعتی

عایق بندی گیربکس

اکثر مهر و موم های لب گیربکس معمولی مقرون به صرفه هستند و نیاز به تعویض منظم دارند. اگرچه این مواد برای جلوگیری از نفوذ روغن و آلاینده ها کافی هستند، اما بازده آنها بسیار پایین تر از مهر و موم های هزارتایی است. مهر و موم های هزارتایی گران ترند، اما گاهی اوقات ترجیح داده می شوند و در فیلتر کردن آلاینده ها با دوام تر و بهتر عمل می کنند.

breather های گیربکس

برای تقویت حفاظت از آلاینده، عاقلانه است که یک لوله تنفس یا اگزوز درجه بالا را در جعبه دنده صنعتی خود نصب کنید. نصب این قطعه در جعبه دنده می تواند به از بین بردن رطوبت و بقایای موجود در هوا قبل از نفوذ به تجهیزات شما کمک کند.

قیمت انواع گیربکس صنعتی را در اینجا مشاهده کنید.

فیلترهای پمپ درام

فیلتر کردن روان کننده های درام ذخیره سازی همچنین به جلوگیری از آلودگی گیربکس صنعتی کمک می کند. فیلترهای پمپ درام به حداقل رساندن آلودگی ذرات، دفع آلودگی های موجود و جلوگیری از نشت مواد شیمیایی کمک می کنند.

دریچه های نمونه برداری به شما این امکان را می دهند تا برای تعیین کیفیت روغن، از ماشین های تجاری نمونه روغن بگیرید. این شیرآلات همچنین می توانند هرگونه آلودگی را قبل از اینکه به تجهیزات شما آسیب برساند، تشخیص دهند. به طور معمول به دست آوردن و آزمایش این نمونه ها برای حفظ یکپارچگی جعبه دنده صنعتی بسیار مهم است.

آلودگی روغن گیربکس های صنعتی

آزمایش مکرر روغن، در برسی قطعات خودرو بسیار موثر است. آزمایش شامل اطمینان از ویسکوزیته مناسب روغن و مواد افزودنی مورد نیاز است، سپس روغن را تمیز و به خوبی حفظ می کند. سه مورد اصلی که باید هنگام آزمایش روان کننده مورد توجه قرار گیرد ، ترکیب روغن، آلاینده ها و سلامت کلی گیربکس است. علت نشت روغن در گیربکس چیست ؟

ترکیب روغن شامل بررسی خصوصیات فیزیکی روغن مانند ویسکوزیته و اسیدیته است تا مشخص شود آیا هنوز قابل استفاده است یا باید تغییر کند. اگر روان کننده فاقد خصوصیات فیزیکی صحیح باشد، باعث سایش تجهیزات شما می شود.

آلاینده های محیطی مانند آلودگی، رطوبت و ذرات مهمترین دلیل خرابی و سو عملکرد بی موقع گیربکس است. بررسی منظم مقادیر آلاینده شما را قادر می سازد تا طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

روغن آلوده منجر به ضعف سایش گیربکس های سنگین در سلامت کلی تجهیزات می شود. با تجزیه و تحلیل مکرر روان کننده از نظر سایش، می توان تشخیص داد که کدام یک از قطعات گیربکس صنعتی برای جلوگیری از آسیب بیشتر یا خرابی جدی به تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

تست آلودگی روانکار گیربکس های صنعتی

هنگامی که زمان تجزیه و تحلیل روغن شما فرا می رسد، می خواهید مجموعه خاصی از مراحل را انجام دهید.

ابتدا باید مشخص کنید که روغن شما در چه مرحله ای باید تغییر کند. استانداردهای خلوص روان کننده که توسط AGMA و AWEA برای جعبه دنده های توربین بادی منتشر شده است ، کد ISO 16-14-11 را برای روغن تازه توصیه می کند. روغن آزمایش شده در کارخانه که به مدت 24 ساعت در گیربکس مداوم کار می کنند باید دارای کد 17-15-12 باشند. روغن نمونه برداری شده در یک نقطه تصادفی از جعبه دنده در حال اجرا باید دارای کد ISO 18-16-13 باشد. این استانداردها راهنمای خوبی برای خلوص روغن دستگاه شما هستند.

تست آلودگی روانکار گیربکس های صنعتی

برای دستیابی به این استانداردها، جلوگیری از آلودگی گیربکس صنعتی و بهینه سازی فیلتراسیون بسیار مهم است. همراه با راهکارهای عملی مفصل که در بالا ذکر شد ، همیشه روان کننده خود را در یک منطقه خشک و تمیز نگهداری کنید و از ترکیب آن با روغنهای ناآشنا خودداری کنید.

پس از ایجاد معیار و اقدامات پیشگیرانه مناسب ، باید اطمینان حاصل کنید که از این محدوده ها دور نمی شوید. مرتباً روان کننده گیربکس خود را آنالیز کرده و در صورت عدم صحیح بودن سطح خلوص ، بلافاصله اقدام کنید. با حذف روغن آلوده از گیربکس صنعتی خود می توانید از آسیب جدی جلوگیری کنید.

شما با رعایت نکات پیشگیرانه ای که در بالا ذکر شد، می توانید احتمال تعمیر گیربکس  را تا حد زیادی کاهش دهید و از این طریق در کاهش هزینه ها بسیار موثر باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *