تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

4.5/5 - (2 امتیاز)

پمپ آب جتی و بشقابی از انواع پمپ صنعتی هستند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بررسی و مقایسه این دو نوع، به طور کلی می‌توان گفت که پمپ آب جتی برای مکش از منابع عمیق و کاربری‌هایی که به تامین آب با فشار ضعیف نیاز دارند، مناسب است. اما پمپ آب بشقابی برای ایجاد جریان آب در سیستم‌های مختلف تامین آب مناسب است. هر دو پمپ دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که در این بخش از آرشا صنعت تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی را بررسی می‌کنیم.

قبل از اینکه به بررسی تفاوت‌های این دو پمپ بپردازیم لازم است تا ابتدا با آنها آشنا شویم.

بررسی پمپ آب جتی

پمپ آب جتی (Jet Pump) یکی از انواع پمپ صنعتی است که در آن از اصول انرژی جت برای انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده شده است. عملکرد پمپ آب جتی مانند پمپ‌های بشقابی و پمپ سانتریفیوژ می‌باشد. فقط با این تفاوت که به دلیل داشتن اجکتور داخلی، خاصیت خود مکش خود را دارد. پمپ آب جتی مانند سایر پمپ‌های آب انرژی مکانیکی را به سیالی که در حال عبور است، منتقل می‌کند. این کار باعث می‌شود تا فشار آب بالا رود و آب پمپاژ شود. پمپ آب جتی بسیار مناسب استفاده در چاه‌های عمیق، سیستم‌های آبیاری و مصارف خانگی است. مکش آب از منبع در این پمپ به واسطه ایجاد جریان جت است. البته می‌توان این پمپ را از انواع پمپ خانگی نیز دانست.

ویژگی‌ها

 • مکش در عمق‌های زیاد: امکان مکش در عمق‌های زیاد از قابلیت اصلی این پمپ است. این قابلیت در زمانی که فشار آب طبیعی کم می‌باشد یا منبع آب زیرزمینی فاصله دارد، بسیار مناسب است.
 • استفاده از مکانیزم انرژی جت: در طراحی این پمپ آب از مکانیزم انرژی جت استفاده شده است. به کمک این مکانیزم استفاده از قطعات مکانیکی در این پمپ کاهش پیدا کرده و بدون استفاده از قطعات پیچیده می‌توان آب را انتقال داد.
 • ساختار ساده و نگهداری آسان: در مقایسه با دیگر پمپ‌های آب، در طراحی و ساخت این پمپ از ساختار ساده‌ای استفاده شده است. همین دلیل باعث شده تا نگهداری و سرویس آن نیز راحت باشد.
 • مکش با کمترین فشار آب: این پمپ با ایجاد جریان جت، فشار آب مورد نیاز برای مکش آب را به کمترین میزان می‌رساند. این ویژگی بسیار مناسب مناطقی است که فشار آب آنها ضعیف است.
 • آب رسانی در مناطق دور: قابلیت مکش آب در عمق‌های زیاد و به کار گیری مکانیسم انرژی جت، باعث شده تا بتوان از این پمپ برای تامین آب در مناطق دور افتاده، خارج از شبکه آبیاری یا شهری استفاده کرد.
 • قابل استفاده در آبیاری و مصارف خانگی: مکش قوی این پمپ در عمق‌های زیاد باعث شده تا این پمپ در مصارف کشاورزی و آبیاری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توانید برای تامین آب خانه و مصارف روزمره از آن استفاده نمایید.

پمپ آب چتی و پمپ آب بشقابی

معایب

 • مصرف انرژی بالا: به خاطر استفاده از مکانیزم انرژی جت برای مکش آب، مصرف انرژی افزایش می‌یابد. این موضوع در زمانی که از این پمپ برای مدت طولانی استفاده می‌کنید می‌تواند مشکل ساز باشد.
 • عملکرد نویزدار: به دلیل عملکرد خاص این پمپ، ممکن است در هنگام کار میزان قابل توجهی نویز ایجاد کند. این موضوع در محیط و مکان‌هایی که به سکوت نیاز است مانند مناطق مسکونی می‌تواند ایجاد مشکل کند.
 • تاثیرپذیری از عوامل خارجی: پمپ جتی می‌تواند در اثر عوامل محیطی مثل رسوبات و ذرات معلق در آب قرار گیرند که همین امر موجب کم شدن راندمان و عمر مفید آن می‌شود.
 • تعمیرات زیاد: عملکرد این پمپ می‌تواند باعث بروز خرابی‌های مکرر در برخی از قطعات شود که باید آن‌ها را تعمیر کرد و به خوبی نگهداری کنید.
 • دبی کاری محدود: این پمپ ها دبی کاری محدودی در مقایسه با دیگر انواع پمپ دارند. این موضوع می‌تواند در شرایطی که شما نیاز دارید آبی را با دبی بالا انتقال دهید، محدودیت ایجاد کند.
 • کاربرد محدود: به دلیل نویز زیاد و محدودیت دبی، این موارد باعث می‌شود تا در بعضی از کاربری‌ها به صورت محدودتری مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی یک نوع پمپ است که برای ایجاد جریان آب در این پمپ از اصل دورانی استفاده شده است. به این صورت که شفت پمپ به وسیله موتور به چرخش درمی‌آید و موجب چرخش بشقاب‌های متصل به شفت می‌شود. این پیچش یک نیروی مرکز گرا را در پمپ ایجاد می‌کند که باعث جذب و انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر می‌شود. از این پمپ‌ها در سیستم‌های آبیاری، تامین آب خنک کننده در صنایع، تامین آب شهری و دیگر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. پمپ آب بشقابی در مقایسه با پمپ جتی می‌تواند حجم آب بیشتری را منتقل کند اما فشار آن از نوع جتی کمتر است. مورد دیگر اینکه اگر به آن سوپاپ متصل نکنیم، امکان مکش آب وجود ندارد.

ویژگی‌ها و فواید استفاده

 • راندمان بالا: پمپ آب بشقابی به دلیل نوع عملکرد دورانی و ایجاد جریان مرکزگرا، بهره‌وری و راندمان قابل توجهی دارد. همین قابلیت سرعت انتقال آب را افزایش و زمان مورد نیاز برای تامین آب را کاهش می‌دهد.
 • انتقال مایعات با دبی بالا: نوع طراحی و ساختار منحصربه‌فرد این پمپ باعث شده تا بتواند مایعات را با دبی بالا منتقل کند. این ویژگی مناسب کاربری‌هایی است که نیاز دارند تا حجم زیادی از مایعات را انتقال دهند.
 • ساختار ساده و نگهداری آسان: پمپ‌های بشقابی ساختار تقریبا ساده‌ای دارند و از طرفی دیگر به راحتی می‌توان تعمیر و نگهداری کرد. این قابلیت در نهایت باعث کاهش هزینه‌های تعمیر، سرویس و نگهداری می‌شود.
 • عملکرد بدون مکش آب: نحوه عملکرد این پمپ‌ها بر پایه اصل دوران است که پمپ را از مکش آب بی نیاز می‌کند. این وِیژگی در هنگام انتقال آب در عمق‌های کم بسیار کمک کننده است.
 • کاربردهای متعدد در صنایع و شهر: نوع عملکرد و راندمان بالایی که این پمپ‌های بشقابی دارند باعث شده تا از آن‌ها در صنایع مختلف و کاربری‌های شهری مورد استفاده قرار گیرند.

بررسی پمپ آب بشقابی و جتی

معایب پمپ‌های بشقابی

 • محدودیت در مکش آب: به دلیل طراحی دورانی، این پمپ‌ها برای مکش به آب نیاز دارند؛ و در آنها از اصول مکش جت استفاده نشده است. به همین دلیل منبع آب باید در نزدیکی این پمپ باشد.
 • مصرف انرژی بالا: عملکرد و مکانیزم‌های استفاده شده در این پمپ، باعث مصرف بالای انرژی شده است. همین موضوع می‌تواند هنگام استفاده در مدت زمان طولانی آسیب زا باشد.
 • حساس به ذرات معلق: به دلیل ساختاری که این پمپ دارد، به ذرات معلق در آب حساس است. چرا که این ذرات‌ می‌توانند کارایی و سطح عملکرد پمپ را کاهش دهند.
 • تعویض و تعمیرات متعدد: به علت تنوع قطعات و ساختار دورانی که در این پمپ استفاده شده است، ممکن است تا برخی قطعات را تعویض یا تعمیر کنید.

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

این دو نوع پمپ هر کدام ویژگی‌ و قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند. در ادامه برخی از مهمترین ویژگی‌های پمپ آب جتی را با پمپ آب بشقابی مقایسه و بررسی می‌کنیم.

 • قابلیت مکش آب در عمق‌های زیاد: از ویژگی‌های اصلی پمپ آب جتی، مکش آن در عمق‌های زیاد است. به دلیل استفاده از مکانیزم انرژی جت در این پمپ، می‌تواند مکش آب را از چاه و منابعی که عمق زیادی دارند، انجام دهد.
 • مورد استفاده در دبی‌های کم: قابلیت مکش عمیق پمپ جتی باعث شده تا میزان دبی آن کاهش پیدا کند. اما همین امر باعث شده تا از آن در منابعی که کمبود آب دارند، مورد استفاده قرار گیرد.
 • بهره گیری از انرژی جت: بهره‌گیری از اصول انرژی جت برای مکش آب، باعث شده تا این پمپ در وضعیتی که با کمبود انرژی مواجه هستیم، انتخاب مناسب باشد.
 • مناسب مناطق مواجه با کمبود آب: اگر منطقه یا مکانی با کمبود منابع آب مواجه باشد، و یا به نیاز داشته باشد تا آب را از چاه و یا منابع عمیق مکش کند، پمپ آب جتی می‌تواند بهترین گزینه باشد.
 • استفاده از قطعات کمتر و ساختار ساده: ساختار ساده‌ای که پمپ‌های جتی دارند باعث شده از قطعات پیچیده کمتری استفاده شود. قطعاتی مثل پره‌ها و بشقاب‌ها. همچنین تعمیر و نگهداری آنها نیز آسان‌‌تر است.

معایب پمپ آب جتی در برابر پمپ آب بشقابی

 • مصرف انرژی زیاد: پمپ‌های آب جتی به دلیل نوع عملکردی که دارند، انرژی زیادی را مصرف می‌کنند. این میزان مصرف زیاد در استفاده‌های طولانی مدت از این پمپ می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد.
 • وجود آب برای مکش: از معایب اصلی پمپ جتی این است که برای مکش آب نیاز به منبع آب دارد. به این صورت که منبع آب باید در نزدیکی پمپ باشد تا بتوان آن را مکش کرد.
 • عدم استفاده در دبی‌های بالا: عیب دیگر این نوع پمپ این است که اگر نیاز باشد تا حجم آبی را با دبی بالا منتقل کنید، نمی‌توانید از این پمپ استفاده کنید. چرا که پاسخگوی نیاز شما نیست.
 • حساس به ذرات معلق: پمپ جتی به دلیل نوع طراحی و ساختاری که دارد در مقابل ذرات جامد معلق حساس است. همین موضوع می‌تواند طول عمر مفید دستگاه را کاهش دهد. از طرفی دیگر، نمی‌توان از آن عملکرد مناسبی را انتظار داشت.

سخن پایانی

در این بخش به معرفی و بررسی پمپ آب جتی و بشقابی پرداختیم. این دو نوع پمپ هر دو ویژگی، مزایا و معایبی را داشتند. اما شما باید در هنگام انتخاب و خرید باید توجه کنید که کدام یک از این دو برای کاربری شما مناسب‌اند و پاسخگوی نیاز شما هستند.


شما می‌توانید پمپ آب جتی و بشقابی و دیگر انواع پمپ صنعتی را از مجموعه آرشا صنعت نمایندگی برندهای معتبر اروپایی در ایران با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری کنید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول
 • تفاوت این دو نوع پمپ چیست؟
  به طور کلی می‌توان گفت که پمپ آب جتی مناسب برای مکش آب از منابع عمیق و کاربری‌هایی که به تامین آب با فشار ضعیف نیاز دارند، است.
 • 4 تفاوت مهم این دو نوع پمپ چیست؟
  قابلیت مکش آب در عمق‌های زیاد، مورد استفاده در دبی‌های کم، بهره گیری از انرژی جت، مناسب مناطق مواجه با کمبود آب، استفاده از قطعات کمتر و ساختار ساده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *