تفاوت گیرلس آسانسور و موتور گیربکس

4.5/5 - (2 امتیاز)

موتور آسانسور گیربکس دار و گیرلس بایکدیگر تفاوت‌هایی دارند. اما هر دو این موارد در بین اصلی‌ترین قطعات آسانسورهای مدرن جای می‌گیرند و از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. اینکه کدام گزینه می‌تواند نیازهای شما را به طور کامل برطرف کند باید پس از شناخت تفاوت‌های آن‌ها مشخص شود. در این بخش از آرشا صنعت به بررسی تفاوت موتور آسانسور گیربکس دار و گیرلس می پردازیم.

تفاوت در انواع این دو موتور

انواع موتور گیربکس عبارت است از:

  • موتور گیربکس دار دو سرعته
  • موتور گیربکس دار تک سرعته

موتورهای گیرلس نیز دارای انواع مختلفی هستند که عبارت اند از:

  • موتور گیربس بشکه ای (درامی)
  • موتور گیرلس دیسکی (تخته‌ای)

تفاوت موتور آسانسور گیربکسی و گیرلس

تفاوت در ساختار موتور گیربکس دار و گیرلس

اولین تفاوتی که باید به آن اشاره کنیم، تفاوت در ساختار موتور این دو نوع موتور است. در آسانسورهای گیربکسی شاهد به کارگیری یک جعبه‌دنده اختصاصی هستیم که وظیفه دارد تا مواردی همچون بیشتر شدن و یا کمتر شدن میزان سرعت موتور را مشخص کند. همین جعبه دنده یا گیربکس است که به ما اجازه می‌دهد تا سرعت آسانسور را بر اساس نیاز خود کنترل کنیم.

در آسانسورهای گیرلس خبری از به کارگیری جعبه دنده وجود ندارد و به جای آن به سراغ موتورهای درایو مستقیم می‌رویم. همین امر منجر به آن شده است که ساختار این دو مورد تفاوت‌هایی اساسی با هم داشته باشند. در مدل گیرلس موتور درایو مستقیم اتصالی دقیق به شفت آسانسور خواهد داشت. کاربران باید با توجه به نوع ساختار آسانسور خود نسبت به انتخاب هر یک از این موارد اقدام کنند.

مقایسه میزان سروصدا در موتور آسانسور گیربکسی و گیرلس

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین موتورهای گیربکسی و گیرلس آسانسورها را باید میزان سروصدای تولیدی توسط آن‌ها دانست. در موتورهای گیربکسی شاهد به کارگیری دنده‌های مختلف هستیم. به کارگیری این دنده‌ها و همچنین اصطکاک بین آن‌ها منجر به ایجاد سروصداهایی خواهد شد که شاید برای بسیاری از افراد خوشایند نباشند. در واقع هرچه‌قدر هم مهندسی موتور گیربکسی بهبود پیدا کند، باز هم نمی‌توان از این نوع سروصداها به طور کامل جلوگیری کرد.

این در حالی است که موتورهای گیرلس سرصدایی ایجاد نمی‌کنند و در عین حال بسیار نرم حرکت خواهند کرد. علاوه بر این، چنین موتورهایی به شکل یکنواخت جابه‌جا می‌شوند تا کاربران هیچ‌گونه اختلالی را چه در زمان سوار شدن و چه در زمان پیاده شدن از آسانسور حس نکنند. بنابراین، اگر به دنبال گزینه‌ای هستید که کمترین میزان سروصدا را ایجاد کند، بهتری است به سراغ آسانسورهای گیرلس بروید.

تفاوت در میزان سرعت و دسترسی به ارتفاع‌های بالاتر

در ادامه بررسی تفاوت‌های اصلی آسانسورهای گیرلس و گیربکسی باید به تفاوت آن‌ها از نظر سرعت و همچنین دسترسی به ارتفاع‌های مختلف نیز اشاره کنیم. به طور کلی باید بیان کرد که سرعت آسانسورهای گیرلس بسیار بیشتر از سرعت آسانسورهای گیربکسی است. این موضوع نیز به ساختار متفاوت هر یک از این موارد برمی‌گردد.

در آسانسورهای گیربکس می‌توان در هر ثانیه ده متر تغییر ارتفاع داشت، حال آنکه این میزان در آسانسورهای گیرلس به بیست متر در هر ثانیه می‌رسد. همین موضوع می‌تواند به شما نشان دهد که چرا مدل گیرلس در سال‌های اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

از نظر ارتفاع نیز آسانسورهای گیرلس در سطح بالاتری قرار می‌گیرند. این نوع آسانسورها می‌توانند به ارتفاع پانصد متری نیز دسترسی داشته باشند، اما همین موضوع برای آسانسورهای گیربکسی غیرممکن است. آسانسورهای گیربکسی نهایتاً می‌توانند تا ارتفاع صد متری مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین، می‌توان بیان کرد که مدل‌های گیرلس برای ساختمان‌هایی که ارتفاع بالاتری دارند گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شود، زیرا می‌تواند با سرعت بیشتری مسافران آسانسور را به محل مدنظر انتقال دهد.

تفاوت در نگهداری موتورهای گیربکسی و گیرلس

موضوع نگهداری یا MAINTENANCE امر مهمی است که در زمان انتخاب بین این دو مورد باید به آن دقت کرد. آسانسورهای گیربکسی به دلیل برخورداری از قطعات مکانیکی متعدد و جعبه دنده باید به شکل مداوم مورد بازدید و بررسی قرار بگیرند. در غیر این صورت امکان خراب شدن آن‌ها تحت شرایط مختلف وجود دارد.

این موضوع در مورد آسانسورهای گیرلس صحت ندارد. این نوع آسانسورها حتی با بازدیدهای ساده نیز همواره کارکرد اصلی خود را حفظ می‌کنند و کمتر فرسوده خواهند شد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که بازدید و بررسی از این دو نوع آسانسور امری ضروری است. در واقع اگرچه مدل گیرلس کمتر فرسوده می‌شود، اما این بدان معنا نیست که می‌توانید بازرسی و بازدید از آسانسور را به طور کامل کنار بگذارید.

اجزای تشکیل دهنده موتور گیرلس

قیمت

تفاوت فیمت موتور آسانسور گیربکس دار و گیرلس یکی از موارد مهم است که در هنگام خرید باید به آن دقت کنید. موضوع قیمت همواره از جمله مهم‌ترین گزینه‌هایی بوده است که در زمان انتخاب بین مدل‌های گیربکسی و گیرلس مورد بررسی قرار می‌گیرد. آسانسورهای گیرلس به طور کلی از قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های گیربکسی برخوردار هستند. این امر به دلیل پیشرفته بودن تکنولوژی موجود در آن‌ها رخ می‌دهد.

اگرچه انتخاب این نوع آسانسورها شاید در ابتدا امری پرهزینه به نظر برسد، اما نباید فراموش کنید که همین موضوع شما را از پرداخت هزینه‌های مربوط به آسیب دیدگی و خرابی آسانسورهای گیربکسی رها خواهد کرد. این موارد در کنار هم منجر به آن می‌شوند که در هزینه‌های شما صرفه‌جویی قابل توجهی صورت بگیرد که خود موضوعی مثبت به شمار می‌رود.

تفاوت مصرف انرژی در موتور آسانسور گیربکس دار و گیرلس

گزینه دیگری که باید به آن اشاره کنیم،‌ میزان مصرف انرژی در آسانسورهای گیرلس و گیربکسی است. در آسانسورهای گیرلس به انرژي کمتری برای حرکت دادن اجزای مختلف نیاز خواهیم داشت و در واقع نیازی به استفاده از انرژی الکتریسته بسیار زیاد وجود ندارد.

از سوی دیگر،‌‌ آسانسورهای گیرلس می‌توانند انرژي مصرفی خود را دوباره تولید کنند و به سیستم ذخیره‌سازی انرژی بازگردانند. بنابراین، اگر در محلی قرار دارید که دسترسی به انرژی مناسب دشوار است و یا قصد دارید در هزینه‌های مربوط به این موضوع نیز صرفه‌جویی کنید، بهتر است به سراغ آسانسورهای گیرلس بروید.

جمع بندی

در این بخش به بررسی تفاوت گیرلس آسانسور و موتور گیربکس پرداختیم تا هنگام خرید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. هر یک از این موارد دارای مزایا و طراحی مختص به خود هستند. شاید برگزیدن بهترین گزینه از بین این دو مورد کمی دشوار به نظر برسد، اما با دریافت مشاوره از متخصصان و کارشناسان مجرب می‌توان به این مشکل پاسخ داد.

مهم نیست که به دنبال موتور آسانسورهای گیربکسی هستید و یا قصد دارید از گیرلس استفاده کنید، زیرا در هر صورت باید به دنبال محصولات برندهایی باشید که از نظر تجربه و دوام حرف اول را در بازار می‌زنند. تنها در این صورت است که می‌‌توانید مطمئن باشید خواسته‌ها و نیازهایتان به طور کامل پاسخ داده می‌شود.


شما می‌توانید انواع موتورهای گیربکسی و گیرلس و دیگر انواع گیربکس صنعتی را از مجموعه آرشا صنعت با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. همچنین برای دریافت مشاوره خرید و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول
  • منظور از موتور Gearless چیست؟
    موتور گیرلس حرکت نرمی دارد و به کمک مدار الکتریکی و گلاتور سرعت می تواند حرکت موتور را کنترل کند. از این نوع موتور در آسانسورها استفاده می کنند. چرا که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کند.
  • موتور گیربکسی یا موتور گیرلس؟
    نمی توان جواب مشخصی به این سوال داد. چرا که باید مواردی مانند قیمت و دیگر عوامل که در مقاله آنها را بررسی کردیم را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اما بهتر است برای کاربری آسانسور از موتورهای گیرلس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *