محاسبه گشتاور و نسبت تبدیل در گیربکس صنعتی

4.5/5 - (2 امتیاز)

در بیشتر کالاهای صنعتی پلاک مشخصات فنی روی آن‌ها نصب شده که مواردی مانند نسبت تبدیل، گشتاور خروجی و… روی آن درج شده است. اما در برخی موارد و به هر دلیل ممکن است که این پلاک وجود نداشته باشد. در این صورت می‌توانید این اطلاعات را از فروشنده دریافت کنید. اگر نتوانستید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید می‌توانید خودتان آنها را محاسبه کنید. در این بخش از آرشا صنعت به نحوه محاسبه نسبت تبدیل، گشتاور خروجی و… می‌پردازیم.

روش محاسبه نسبت تبدیل

قبل از محاسبه نسبت تبدیل بهتر است اول با معنی نسبت تبدیل در گیربکس آشنا شویم. عددی که با عنوان نسبت تبدیل آن را می‌شناسیم، نشان دهنده این است که گیربکس ما به اندازه همان عدد، سرعت ورودی را کاهش می‌دهد. برای مثال اگر نسبت تبدیل در یک گیربکس 1 به 5 بود، یعنی آن گیربکس سرعت ورودی را تا 5 برابر کاهش میدهد. نکته قابل توجه این است که فرمول محاسبه نسبت تبدیل در انواع گیربکس صنعتی یکسان است.

نسبت تبدیل را می‌توانید با استفاده از فرمول زیر به دست آورید. در این فرمول (n1) دور ورودی و (n2) دور خروجی است و (i) نسبت تبدیل است.

i=n1/n2

آیا روش‌های دیگری برای محاسبه نسبت تبدیل وجود دارد؟

بله! اگر کاتالوگ محصول خود را داشته باشید به راحتی می‌توانید از طریق فرمول بالا نسبت تبدیل را به دست آورید. اما اگر به هر دلیلی به کاتالوگ دسترسی نداشتید، می‌توانید از روش‌های دیگر که در ادامه به آنها می‌پردازیم، برای محاسبه استفاده کنید. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • شمارش دندانه‌های چرخ دنده
  • به دست آوردن قطر چرخ دنده

شمارش دندانه‌های چرخ دنده

اولین روشی که می‌توانید بدون در دست داشتن کاتالوگ نسبت تبدیل گیربکس را محاسبه کنید، شمارش تعداد دندانه‌های چرخ دنده‌ها است. شما می‌توانید در این روش با شمارش تعداد دندانه‌های چرخ دنده ورودی و چرخ دنده خروجی نسبت تبدیل را به دست آورید.

تعداد دندانه های چرخ دنده ورودی / تعداد دندانه های چرخ دنده خروجی = نسبت تبدیل i

نسبت تبدیل و گشتاور گیربکس صنعتی

به دست آوردن قطر چرخ دنده

برای برای به دست آوردن نسبت تبدیل در این روش باید قطر چرخ دنده خروجی را بر قطر چرخ دنده ورودی تقسیم کنید. به عنوان نمونه، اگر قطر چرخ دنده ورودی گیربکس شما معادل 50 میلی متر و قطر چرخ دنده خروجی برابر 100 میلی متر باشد، نسبت تبدیل معادل 2 به دست می‌آید.

قطر چرخ دنده ورودی / قطر چرخ دنده خروجی = نسبت تبدیل i

محاسبه نسبت تبدیل

محاسبه گشتاور خروجی

به زبان ساده، گشتاور نیرویی است که به جسم وارد می‌شود. اما امکان دارد جسم مورد نظر از قسمتی که نیرو به آن وارد می‌شود، فاصله داشته باشد و مقدار این فاصله معین نیست. گشتاور را با واحد نیوتن متر اندازه گیری می‌کنند.

نحوه محاسبه گشتاور نیز در گیربکس حلزونی و گیربکس خورشیدی و دیگر گیربکس‌ها یکسان است.

گفتنی است که معمولا حداکثر میزان گشتاور انواع موتور الکتریکی در دورهای پایین ایجاد می‌شود. به دلیل اینکه در دورهای پایین اصطکاک کمتری وجود دارد.

برای به دست آوردن میزان گشتاور در انواع گیربکس‌ها می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

[دور خروجی (rpm) ÷ توان ورودی (Kw)] × 9550 = گشتاور Nm

محاسبه دور خروجی در گیربکس صنعتی

به دست آوردن دور خروجی در گیربکس‌ها بسیار ساده است و روش محاسبه پیچیده‌ای ندارد. شما می‌توانید با استفاده از فرمول زیر دور خروجی را محاسبه کنید.

n2= n1 / i


شما می‌توانید انواع گیربکس صنعتی، الکتروموتو و پمپ را از مجموعه آرشا صنعت نمایندگی رسمی برندهای معتبر اروپایی در ایران با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان و مشاوران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول
  • نسبت تبدیل را چگونه محاسبه کنیم؟
    شما می‌توانید با استفاده از فرمول i=n1/n2 نسبت تبدیل را به دست آورید.
  • گشتاور خروجی را چگونه به دست بیاوریم؟
    با استفاده از فرمول n2= n1 / i

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *