گیربکس میکسر

4.5/5 - (2 امتیاز)

در بسیاری از صنایع که کار فرآوری یک محصول را انجام می دهند باید چندین ماده اولیه با یک دیگر به خوبی تلفیق شوند و این عملیات توسط یکی از دستگاه های پر مصرف یعنی میکسر ها انجام می شوند اما این دستگاه ها برای عملکرد به یک موتورگیربکس بسیار قوی نیاز دارند. در ادامه این مقاله ویژگی هایی که یک گیربکس میکسر باید داشته باشد را عنوان و چند مدل مناسب برای اینکار را معرفی خواهیم کرد.

میکسر چیست ؟

همانطور که از نامش پیداست این دستگاه عمل میکس کردن ( مخلوط کردن و همگن کردن ) چند ماده با هم را انجام می دهد. از نظر جنس و هویت ماده این دستگاه ها به سه گروه تقسیم می شوند :

 1. میکسر جامدات
 2. مایعات
 3. جامدات و مایعات

میکسر ها مدل های مختلفی دارند و از روش های متنوعی برای همگن سازی استفاده می کنند که باید در انتخاب نوع دستگاه و روش میکسینگ حتما مشخصات فیزیکی نظیر ویسکوزیته و مقاومت و…موادی که قرار است با یکدیگر مخلوط شوند را در نظر گرفت

مسلما باید در صنایع مختلف کیفیت ماده نهایی که که از همگن شدن به دست می آید نیز در نظر گرفته شود و آن ماده ای کیفیت بهتر را دارد که درصد اختلاط مواد در بیشتر نقاط آن برابر باشد .  از نظر سیست همگنسازی نیز این دستگاه را به دو گروه پیوسته و گسسته تقسیم می کنند.

در فرایند ساخت یک دستگاه میکسر فاکتورهای گوناگونی مورد توجه واقع می شوند از جمله حجم موادی که قرار است با هم مخلوط شوند و یا زمان و درصد اختلاط نوع نصب و ….

گیربکس مناسب میکسر

با توجه به قدرتی و سرعتی که در فرایند میکس نیاز دارید و مشخصات فیزیکی موادی که قرار است با هم مخلوط شوند شما باید گیربکس های متنوعی را در نظر بگیرید. گیربکس های مناسب عمر دستگاه را بیشتر کرده و کیفیت میکس را افزایش می دهند.

گیربکس مناسب میکسر

می توان گقت که برای این کار گیربکس های هلیکال و یا شافت موازی ساخت برند های نورد و …مناسب هستند.  اگرچه می توان برای سیستم های خاص از یک گیربکس خورشیدی با گشتاور و توان مناسب و یا کواکسیکال نیز بهره لازم را برد.

برای مشاهده گیربکس های خورشیدی مناسب میکسر کلیک کنید.

کابرد میکسر صنعتی

 • صنایع غذایی
 • خوراک دام
 • صنایع فلزی
 •  صنایع سیمان
 •  صنایع دارویی و شیمیایی

انواع میکسر

میکسر افقی 

این دستگاه دارای یک یا چند عدد شافت افقی هستند که روی این اکسل چند عدد ریبون یا پیچ های حلزونی قرار دارد و در کنار آن ها پدال و بازو مپوجود دارد که به خاطر چرخ این اکسل مواد داخل مخزن با هم به خوبی همگن می شوند. از این دستگاه ها در صنایع دارویی و شیمیایی و برای مخلوط کردن غذای دام استفاده می شود.

میکسر افقی 

البته با توجه به سیستم همگن سازی آن ها و نوع قرار گیری بازو ها و پیچ های حلزونی میکسینگ مواد ناقص انجام می شود از دیگر دلایل میکس ناقص می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حرکت آهسته محور
 • طراحی نا مناسب برای درصد بیشتر میکس
 • فاصله ی زیاد بین پدال یا ریبون
 • پر کردن بیش از حد مواد داخل مخزن

گیربکس میکسر عمودی

همانطور که پیداست شافت این دستگاه ها عموی است و یک مارپیچ روی آن ها نصب شده است که مواد از بالا ریخته شده و با پایین می شوند و سپس از کناره مخزن بالا رفته و دوباره درون مخزن قرار می گیرند این عمل به خوبی تکرار می شود و در نهایت درصد میکس بالای مواد را به دنبال خواهد داشت.

میکسر های عمودی

مخلوط کن مایعات

شافت این سیستم ها نیز عمودی است و در آن مایعات و محلول ها توسط پروانه ای که در آخر شافت وجود دارد با هم همگن می شوند. به خاطر بهداشت بالا و عدم اکسیده شدن شافت و پروانه از استیل ضد زنگ برای ساخت این دستگاه ها استفاده می شود. در ضمن همانطور که اشاره شد دیزاین شفت و پروانه با توجه به ویسکوزیته مواد فرق دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *