گیربکس جک اسکرو

4.7/5 - (4 امتیاز)

همانطور  که بار ها گفته ایم برای اینکه در صنایع مختلف و در ماشین هایی که به شیوه های مختلف کار می کنند شرکت اقدام به ساخت گیربکس های مختلفی کرده اند تا بتوانند بازده را در هر شرایطی بالا نگاه دارند و از سویی سرعت کار را بیشتر کنند برای مثال شما نمی توانید در یک سیستمی که نیازمند گیربکس خورشیدی است از یک مدل آویز استفاده کنید. نوع دیگری از گیربکس وجود دارد که کاربرد های خاصی دارد. گیربکس جک اسکرو در دسته خاصی از جعبه دنده های صنعتی قرار می گیرد که در ادامه قصد بررسی ویژگی ها و کاربرد های آن را داریم.

جک اسکرو چیست ؟

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است نوعی جک است که از طریق چرخاندن یک لید اسکرو کار می کند و با یک گیربکس حلزونی در ظرفیت های 1.4 تا 100 تن ترکیب می شود. باید عنوان کنیم که هیچگونه استاندارد مشخصی برای تعیین کردن طول کورس و گیربکس تعیین نشده است و هر برندی استاندارد های منحصر به فردی دارد. گیربکس جک اسکرو از تلفیق شدن یک مدل حزونی با آلیاژی از فولاد روی یک دنده ماردون برنزی که مقاومت و استحکان بسیار بالایی دارد شکل می گیرد. شافت حلزونی روی بیرینگ هایی که ساختار مخروطی دارند و ضد اصطکاک و عایق بندی شده ( جهت پیش گیری از از دست رفتن روغن ) و دنده های Worm روی رولبرینگ های مخروطی قرار می گیرد.

حرکت دند ها باثت می شود جک دنده ای نیرو را منتقل کند و یا چیز دیگری را چرخش دهد. هوزینگ ها متناسب با کاربرد معمولا از چدن ساخته شده است و مدلهای زیر یک تن ظرفیت هوزینگ آلومینیومی دارند.

مزیت های گیربکس جک اسکرو

این سیستم ها مزیت های معتددی دارند یکی از مهم ترین ان ها قابلیت خود قفل بودن است به این معنا که نیروی چرخشی از پیچ حذف می شود و پیچ در جایی که نصب شده است بدون حرکت ثابت خواهد ماند و به سمت عقب چرخشی نخواهد داشت. این ثبات صرف نظر از میزان باری است که روی سیستم است. این مزیت باعث می شود جک اسکرو ها نسبت به جک های هیدرولیکی بهتر و امن تر باشند.

پخش گیربکس صنعتی در سراسر کشور + ارسال رایگان توسط آرشا صنعت نمایندگی معتبر ترین برند های ایرانی و اروپایی

 از دیگر مزایای این نوع از گیربکس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزیت های گیربکس جک اسکرو

  • سبک وزن و سایز کوچک
  • با منبع قدرت گسترده، می توان از طریق موتور یا سایر قدرت ها یا دستی هدایت می شود
  • آسانسور پیچ را می توان به طور جداگانه یا ترکیبی استفاده کرد
  • سر و صدای کم، نصب آسان و عمر طولانی

انواع گیربکس جک اسکرو

چرخشی :

پیچ ها باریک هستند و بدون شیار

استاندارد:

پیچ ها فولادی هستند و با رنگ زرد و صفحه ای شفاف دیده می شوند.

SEMS:

این جک اسکرو ها ساخته شده از فولاد و صفحه روی و انتهای کرومات شده می باشنداین جک ها از واشر های قفلی استفاده می کنند که کار کردن با آن ها را ساده تر می کند.

چاک دار (شیاردار):

دو واشر تخت یک واشر قفل و یک مهره دارند.

با پچ نایلونی:

این پیچ ها برای برنامه های کاربردی که نیاز به قفل شیار ها دارد بسیار ایده آل می باشد

کاربرد گیربکس های جک اسکرو

از این گیربکس ها در سیستم های متنوعی استفاده می کنند اما رایج ترین ان ها عبارتند از :

  • بالابر
  • اسانسور
  • جا به جایی سکو ها
  • صنایع غذایی

توانایی این جک ها در بلند کردن مرز مشخصی دارد و هر چه فشار بیشتری وارد شود اصطکاک در ناحیه شیار ها بیشتر می شود و در مدت زمان کوتاه تری شیار ها از بین خواهند رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *