گیربکس اکسترودر

3.7/5 - (3 امتیاز)

گیربکس اکسترودر در فرایندی به نام اکستروژن یکی از اصلی ترین بخش های سیسنم اسکترودر به شمار می آید. اکستروژن یکی از روش های تولید و شکل دهی به انواع مواد فلزی پلاستیکی و پلیمری و .. است. به این صورت که مواد در قالب اکستروژن تحت فشار واقع می شوند و به شکل سطح مقطع قالب در می آیند.

گیربکس مناسب فرایند اکستروژن

گیربکس هایی که در این سیستم ها به کار می رود معمولا از نوع شافت مستقیم و یا کرانویل هستند که توان و گشتاور خروجی بالایی داشته و خروجی آن‌ها برای اکسترودر بهینه و تجهیز شده‌اند تا توان تحمل بار و فشار بسیار بالا را داشته باشد.  گیربکس های اکسترورد نیروی محرکه را از الکترومتور گرفته و باعث افزایش گشتاور آن می شوند. بسته به نوع سیستم و همچنین محصول تولیدی گیربکس‌های با گشتاور مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از برند های معتبر در سری های محصولات خود گیربکس های صنعتی مناسب دستگاه های اکستروژن نیز قرار می دهند.

گیربکس اکسترودر

اجزاء دستگاه اکسترودر

در اکسترودر های پلاستیکی که عمدتا برای تولید پلیمر های پلی اتیلن  پی وی سی کاربرد دارند اجزای اصلی در دو گروه تک مارپیچی و دو مارپیچی قرار می گیرند. در ادامه انواع اجزای این دستگاه را معرفی می کنیم.

قیف تغذیه و ناحیه تغذیه

اگر خوراک وروردی دستگاه از نوع پودر یا گرانول باشد پس از ورود از دهانه تغذیه گرما داده شده تا ذوب شوند. اگر خوراک از قبل ذوب دشه باشد نیازی به گرما نداشته و مستقیم به ناحیه تراکم می رود.

سیلندر یا پوسته

سیلندر استوانه ای شکل بوده و فلزی است  که با روش های عبرو آب و سرد در آن سبب تنظیم دمای درون آن شده و مارپیچ درون آن قرار می گیرد.

صافی:

همانطور که از نامش پیداست برای جدا کردن ناخالصی های مواد مذاب درون اکسترودر نصب می شوند.

مارپیچ:

می توان گفت که در یک گیربکس اکسترودر مارپیچ مهم ترین بخش بوده که با ایجاد نیروی درگ سبب به پیش رفتن مواد می شود و شرایط گرما دادن و ذوب کردن و همگن سازی را مهیا می کند. در یک اکسترودر ساده مارپیچ از سه قسمت تغذیه، ناحیه تراکم و فشردگی یا انتقال و ناحیه اندازه‌گیری و سنجش تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *