گیربکس الواتور + بررسی اجزا و معرفی انواع آن

5/5 - (4 امتیاز)

شاید تا به حال با سیستم های نوار نقاله ای که به صورت عمودی کار می کنند مواجه شده باشید نام دیگر این سیستم ها، باکت الواتور است که یکی از پر کاربردترین سیستم های انتقالی هستند. گیربکس الواتور یکی از انواع تجهیزات انتقال صنعتی مکانیکی است که معمولا برای منتقل کردن سنگ آهک، زغال سنگ، گچ، خاک رس، کنجاله خام، سیمان و… مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی مهم این سیستم که آن را متمایز کرده علاوه بر انتقال مواد به صورت عمودی، این است که می توانید با توجه به حجم انتقال می توان سرعت و ارتفاع آن را تنظیم کرد. در این بخش از آرشا صنعت به معرفی این دستگاه می پردازیم و اجزای آن را بررسی می کنیم.

انواع گیربکس الواتور

گیربکس الواتور بر اساس دو معیار سرعت و نوع کاسه دسته بندی می شود.

دسته بندی الوارتورها بر اساس سرعت

 • تخلیه سانتریفیوژ
 • تخلیه پیوسته
 • تخلیه مثبت

باکت الواتور تخلیه سانتریفیوژ

این نوع رایج ترین الواتور که برای انجام عمل تخلیه از نیروی گریز از مرکز استفاده می کند. کاربرد این الواتور برای حمل و نقل مواد ریز و جامد است. در الواتور تخلیه سانتریفیوژ یک رشته زنجیر سبک K و کاسه های AA, AC یا ACS مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا معایب
هزینه راه اندازی کم سرعت زیاد
اشغال فضای کم در مقایسه با دیگر الواتورها عدم توانایی در انتقال مواد با ذرات بزرگ

باکت الواتور تخلیه پیوسته

این نوع گیربکس الواتور مناسب حمل و نقل مواد با ذرات بزرگ است. سطل‌های الواتور تخلیه پیوسته بدون هیچگونه شکافی و در کمترین فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. نحوه کار به این صورت است که انتهای سطل قبلی به عنوان لوله عمل می کند که می تواند مواد را به دهانه تخلیه هدایت کند. در این نوع الواتور از یک مجموعه زنجیر دو رشته ای با اتصالات G و از قاشقک‌های سبک HF, MF یا SC استفاده می شود. همچنین می توانید از رشته زنجیر با اتصالات K استفاده کنید که در آنها از قاشقک‌های سبک MF یا HF استفاده شده باشد.

مزایا معایب
ظرفیت بالا هزینه راه اندازی زیاد
سرعت کم و مناسب هزینه تعمیر و نگهداری زیاد
عدم آسیب به مواد اشغال فضای بیشتر در مقایسه با انواع دیگر

الواتور تخلیه مثبت

الواتور تخلیه مثبت در مقایسه با دو نوع قبلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع الواتور برای منتقل کردن مواد سبک، ترد و شکننده و همچنین مواد چسبنده به کاربرد دارد. در این نوع کاسه ها در فواصل منظمی از یکدیگر قرار می گیرند و مواد را با پیمانه زدن از کف الواتور یا قسمت تغذیه دریافت می کنند. بعد از گذشتن از چرخ بالا، کاسه ها به سمت دریجه تخلیه تغییر جهت می دهند و مواد را تخلیه می کنند. باکت الواتور تخلیه مثبت معمولا از یک مجموعه زنجیر دو رشته ای و کاسه‌های سبک MF, HF یا SC استفاده می کند.

انواع باکت الواتورها بر اساس نوع کاسه

 • قاشقک عمیق (Deep)
 • قاشقک کم عمق (Shallow)

قاشقک‌ها نیز دارای دو جنس فلزی و پلاستیکی هستند.

7 فاکتور مهم برای انتخاب باکت الواتور

 1. مشخصات فنی محصول
 2. چیدمان و فضای موجود
 3. بهره‌وری انرژی
 4. محیط تاسیسات
 5. نظافت و نگهداری
 6. نوع کاربری
 7. قیمت

اجزای تشکیل دهنده

 • الکتروموتور
 • گیربکس
 • محفظه‌های کاسه‌ای (باکت)
 • باند کششی
 • پولی تسمه
 • تسمه یا زنجیر

در بین این اجزا گیربکس مهم ترین قسمت یک باکت الواتور است. همچنین در دیگر تجهیزات مکانیکی، گیربکس صنعتی یکی از مهمترین قسمت‌های یک دستگاه می باشد.

انتخاب گیربکس الواتور مناسب کارخانه سیمان

کانوایر (نوار نقاله) تمامی تجهیزات خط تولید سیمان را به صورت کلی از استخراج مواد خام از معدن، پردازش خرد کردن مواد گرفته تا حمل و نقل به کارخانه سیمان را به یکدیگر وصل می کند. در نتیجه نوار الواتور در کارخانه های سیمان معمولا برای حمل و نقل طولانی و به صورت همیشگی برای مواد فله سنگین مورد استفاده قرار می گیرد؛ و انتظار می رود تا بتواند ضربه های سنگین روی تسمه را تحمل کند. علاوه بر این موارد، تسمه الواتور سیمانی باید در مقابل حرارت و خوردگی از مقاومت خوبی برخوردار باشد.

ویژگی های سیستم الواتور

یکی از مزیت های این نوع سیستم ها این است که می تواند مصالح ساختمان سازی را تا ارتفاع 50 متری به راحتی بالا ببرد. یک الواتور استاندارد 50 متری می تواند حجم انتقال حدود 450 متر مکعب در هر ساعت را داشته باشد که حجمی مناسب به شمار آید. اما به این نکته دقت کنید که تحمیل فشار غیر استاندارد به این سیستم ها می تواند تسمه ها زنجیر و گیربکس و… را دچار آسیب های جدی کند.

ویژگی های الواتور

سیستم های الواتور را بر طبق سرعت حرکت و یا طبق کاسه ای که در آن ها به کار رفته است نان گذاری می کنند. اگر بر حسب سرعتشان ان ها را تقسیم کنیم 5 نوع مختلف خواهیم داشت که گروه اول سرعت بالا دارند و سطل ها ( باکت ها ) در ان بر طبق اصول گریز از مرکز از بار خالی می شوند. گروه دوم تا چهارم به صورت نسبی سرعت کمتری خواهند داشت و آن ها هم طبق پولی تسمه  و نیروی ثقل دسته بندی می شوند. گروه 5 ام از دیگر مدل ها سرعت کمتری داشته و خود دارای تخلیه کننده باکس ها هستند.

اجزای الواتور ها

در دسته بندی بعدی که بر اساس کاسه است الواتور ها سه گروه دارند. گروه اول کاسه های بزرگی دارند که دیپ نامیده می شوند و گروه دوم سایز کاسه متوسط دارند و Shallow ( شالو = سطحی ) شناخته می شوند و گروه آخر نیز سری وی نام گذاری شده اند.

باکت و یا سطلی کخ در الواتور ها برای بالا بردن مواد به کار برده می شود سایز های مختلف و ساختار های متنوعی دارند و بیشتر از آن ها برای حمل پودر غلات و مصالح ساختمانی و..استفاده می شود. باکت ها بین دو یا چند ردیف زنجیر قرار می گیرند و با بالا بردن مواد تا ارتفاع معین آن ها را تخلیه می کنند.

گیربکس مناسب الواتور

گیربکس مناسب الوارتور را می توان از مدل های با محور H موازی و یا B نود درجه انتخاب کرد اگرچه در برخی سیستم ها آپشن های دیگری نیز وجود دارند. نسبت تبدیل گیربکس را باید با توجه به نوع موادی که قرار است حمل شوند و وزن آن ها و ظرفیت سیستم انتخاب کنید اما در اکثر مواقع این فاکتور بیشتر از 40 است.

در بسیاری از سیستم های الواتور از یک گیربکس کمکی نیز استفاده می کنند که در صورت قرار گرفتن گیربکس اصلی زیر فشار بیشتر آن گیربکس نیز نقش کمکی خود را ایفا می کند. سیستم الواتور از آن جا که حرکتی رو به بالا باید داشته باشد و با توجه به موادی که حمل می کند مهم است که از یک سیستم پیشگیری از برگشت نیز استفاده کند که معمولا دو عدد بک استاپ برای اینکار به کار گرفته می شوند. یکی از بک استاپ ها برای جلوگیری از بازگشت و دیگری به منظور انتقال دور از گیربکس کمکی به الواتور استفاده می شود.

خرید گیربکس های هلیکال برای این سیستم ها توصیه می شود این نوع دستگاه ها بازده بالایی دارند و تنوع زیادی از آن ها در بازار وجود دارد آرشا صنعت این نوع گیربکس ها را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار داده و شما می توانید ان ها را با گارانتی معتبر از وب سایت ما خریداری کنید.

موارد مهم در انتخاب گیربکس الواتور

 1. توان ورودی و نیروی محرکه
 2. دور ورودی به گیربکس
 3. نوع اتصال و انتقال دور نیروی محرکه به گیربکس
 4. نسبت تبدیل مورد نیاز ( با توجه به بار و وزن ان و ارتفاع )
 5. تورک و یا گشتاور احتیاجی
 6. نوع کار و بار و میزان ساعتی که دستگاه باید در روز کار کند.
 7. تحمل حرارتی مورد نیاز
 8. نوع سیستم و مکان آن  ( نوع نصب شدن گیربکس )

جمع بندی

باکت الواتورها یک از پرکاربردترین و بهترین تجهیزات انتقالی صنعتی و مکانیکی هستند که انواع مختلفی دارند. در این مقاله از آرشا صنعت به معرفی این سیستم و انواع آن پرداختیم و اجزای آن را بررسی کردیم. همچنین باید در انتخاب گیربکس این دستگاه دقت کنید تا مطمئن شوید که می تواند نیاز کاربری شما را پاسخ دهد.


شما می توانید انواع گیربکس الواتور و دیگر موتور گیربکس های صنعتی را از مجموعه آرشا صنعت نمایندگی رسمی برندهای اروپایی در ایران با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری نمایید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

سوالات متداول
 • نحوه کار این دستگاه چگونه است؟
  این دستگاه دارای چندین قاشقک (باکت) است که روی یک زنجیر یا تسمه قرار دارند که روی دو پولی (قرقره) نصب می شوند. موتور گیربکس در این دستگاه باعث حرکت و چرخش پولی ها می شود و باکت ها از یک سمت بالا می روند و در سمت دیگر به سمت پایین حرکت می کنند. با توجه به نوع الواتور، باکت ها می توانند از یک طرف بارگیری و در طرف دیگر تخلیه انجام دهند.
 • اجزای تشکیل دهنده این دستگاه چیست؟
  الکتروموتور،گیربکس، محفظه‌های کاسه‌ای (باکت)، باند کششی، پولی تسمه، تسمه یا زنجیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *