واشر گیربکس

5/5 - (1 امتیاز)

تمامی سیستم ها به کمک بخش های جزئی خودشان کار کرده و کامل می شوند و خرابی یک قطعه کل سیستم را از کار می اندازد و یا بازده آن را به شدت کاهش می دهد. گیربکس های صنعتی نیز به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین سیستم های انتقال نیرو در صنایع مختلف استفاده می شوند از قطعات گوناگونی تشکیل شده اند. واشر گیربکس یکی از این اجزا است که نقش مهمی را ایفا می کند. در ادامه این مقاله اهمیت واشر ها در گیربکس های صنعتی را بررسی خواهیم کرد.

واشر گیربکس صنعتی چیست ؟

واشر ها دیسکی نسبتا ضخیم فلزی هستد که سوراخی در وسط دارند. شکل واشر ها متنوع است و می تواند به شکل ستاره ای و یا دندانه ای به سمت داخل و خارج باشد. جنس و متریال واشر ها اکثرا فلزی است اما در برخی گیربکس ها از واشر های پلاستیکی نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال برای کاهش فشار در حداکثر گشتاور روی پیچ های فولادی گیربکس وجود واشر های فلزی ضخیم واجب است. در ضمن دیگر کاربرد واشر ها جلوگیری از نشت روغن و آب است.

انواع واشر گیربکس

تمام قطعات درون یک گیربکس باید متناسب با سیر قطعه ها و نیز مخصوص کاربرد آن نصب شوند از این رو شناخت انواع واشر ها می تواند در انتخاب گیربکس به شما کمک کند.

واشر های فلزی Flat

رایج ترین نوع واشر ها هستند و برای کاهش فشار وارده به پیچ ها و محکم نگاه داشتن آن ها به کار گرفته می شوند. این نوع واشر ها بسته به نوع پیچ ها شکل های متنوعی دارند

واشر گیربکس دندانه دار

این مل واشر ها از کربن ساخته شده اند و مشکی رنگند. کاربرد آن ها کاهش اصحکاک به خصوص روی سطوح چوبی و فلز های نرم مانند الومینیوم است.فروش آنلاین انواع گیربکس های صنعتی در این بخش از وب سایت آرشا صنعت

واشر گیربکس دندانه دار

واشر لاستیکی

این نوع واشر نیز بسیار رایج است و بین سطوح فلز – فلز یا چوب – چوب قرار می گیرد و نشتی مایعات جلوگیری می کند. نوع دیگری از واشر وجود دارد که ترکیب فلز و لاستیک است که به ان ها EPDM گفته می شود و مناسب برای فشار مایعات بسیار بالا هستند.

واشر گیربکس Conical spring

این نوع واشر ها را در تمام ماشین های صنعتی می توان دید. کاربرد آن ها نگه داری فشاری است که بین پیچ و مهره وجود دارد. در نتیجه یک طرف ( یا پیچ یا مهره ) بسیار سفت و سخت نگه داشته شده و توان تاب آوردن در برابر لرزش ها را دارد.

واشر گیربکس Conical spring

از دیگر واشر های مورد استفاده می توان به واشر های فنری Grower، واشر پلاستری نیز اشاره کرد. واشر های فنری توانایی ثابت نگه داشتن پیچ و مهره را تحت فشار های بسیار سنگین دارند.

اهمیت واشر ها در گیربکس های صنعتی

همانطور که گفته شد کاربرد واشر ها محکم کردن اتصال بین پیچ و مهره هاست اما مزایای دیگری برای ماشین های صنعتی دارند از جمله :

  • حفاظت از سطوح
  • تقسیم فشار وارده
  • کاهش ریسک تورم و شکستگی
  • فنر بین قطعات
  • جلوگیری از خوردگی توسط اسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *