آموزش نصب الکتروموتور روی گیربکس

5/5 - (2 امتیاز)

زمانی که از بهینه سازی عملکرد ماشین آلات و دستگاه های صنعتی صحبت می کنیم، یکی از راه حل ها استفاده از یک موتور الکتریکی (الکتروموتور) بر روی گیربکس است. البته این کار باید با دقت صورت گیرد تا نصب الکتروموتور روی گیربکس به درستی انجام شود. همواره پیشنهاد می شود تا از گیربکس SEW استفاده کنید. چرا که گیربکس های SEW بسیار قابل اطمینان هستند و از کیفیت ساخت و تطبیق پذیری بالایی نیز برخوردار هستند. در نتیجه شما می توانید با استفاده از یک گیربکس و موتور الکتریکی بهره وری و عملکرد کار خود افزایش دهید. در این قسمت ما به روش های نصب الکتروموتور روی گیربکس می پردازیم. علاوه بر روش هایی که ما برای شما آماده سازی کرده ایم، برای اطمینان دقت بیشتر باید به پیشنهادات و روش های اعلام شده از طرف سازندگان گیربکس و الکتروموتور مراجعه کنید.

شما می توانید تمامی گیربکس و الکتروموتور SEW و دیگر برندهای معتبر اروپایی و ایرانی را از مجموعه آرشا صنعت خریداری نمایید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

چگونه الکتروموتور را روی گیربکس نصب کنیم؟

نصب الکتروموتور روی گیربکس به طور کلی شامل چند مرحله مهم و اصلی می باشد. این مراحل عبارت اند از:

 • رعایت ایمنی
 • یافتن موقعیت مناسب
 • استفاده از براکت
 • تراز موتور الکتریکی
 • کوپلینگ
 • نصب اتصالات مکانیکی
 • نصب اتصالات الکتریکی
 • بررسی مجدد مراحل نصب

نصب الکتروموتور روی گیربکس صنعتی

رعایت ایمنی

قبل از انجام هر کاری و شروع نصب موتور الکتریکی، ابتدا باید موارد ایمنی را مانند پوشیدن دستکش، عینک ایمنی و… را رعایت کنید. همچنین از قطع بودن جریان برق نیز اطمینان حاصل کنید.

یافتن موقعیت مناسب

بعد از رعایت نکات ایمنی باید جای درست قرارگیری الکتروموتور را روی گیربکس پیدا کنید. برای پیدا کردن نقاط و محل درست نصب می توانید از کاتالوگ و دستور العمل های اعلام شده از سوی کارخانه استفاده کنید.

استفاده از براکت

برای اطمینان از تراز مناسب و اتصال ایمن موتور می توانید از یک براکت یا صفحه آداپتور استفاده کنید که با الگوهای نصب موتور و گیربکس تطابق داشته باشد.

تراز موتور الکتریکی

برای عملکرد درست باید محور الکتروموتور و گیربکس را با یکدیگر تراز کنید. در نهایت مطمئن شوید تا محورهای موتور و گیربکس در یک خط مستقیم هستند تا از بروز مشکلاتی ناشی از ناهماهنگی که می تواند باعث آسیب و عملکرد نادرست شود، جلوگیری به عمل آید.

کوپلینگ

بین شفت موتور و شفت ورودی گیربکس یک کوپلینگ نصب کنید. نوع کوپلینگ به نوع نیاز و کاربری شما بستگی دارد. کوپلینگ انواع مختلفی از جمله کوپلینگ های انعطاف پذیر، فکی، دنده ای و… دارند. برای نصب کوپلینگ به روش صحیح از دستورالعمل های کارخانه کمک بگیرید.

نصب اتصالات مکانیکی

موتور را به کمک پیچ، مهره و گیره های مناسب به گیربکس محکم کنید. از درست نصب شدن این اتصالات مطمئن شوید، اما بیش از حد آنها را سفت و محکم نکنید تا باعث آسیب شود.

نصب اتصالات الکتریکی

الکتروموتور را بر اساس دستورالعمل های سازنده به منبع تغذیه وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که اندازه سیم ها و راه عبور آنها مناسب و استاندارد است. در این باره بهتر است تا از یک فرد برق کار متخصص کمک بگیرید.

بررسی مجدد مراحل نصب

بعد از انجام مراحل گفته شده، برای اطمینان هر چه بیشتر پیشنهاد می شود تا این مراحل را مجددا چک کنید. از محکم بودن اتصالات، و قطعات نصبی اطمینان حاصل کنید. سپس می توانید منبع تغذیه را وصل کنید و از کارکرد درست موتور مطمئن شوید. در این مرحله موتور و گیربکس به دقت زیر نظر داشته باشید و هرگونه صدا و لرزش غیر عادی را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که این مراحل و دستورالعمل ها به صورت کلی گفته شده اند. شما می توانید برای دستورالعمل های دقیق تر و رعایت نکات دیگر به کاتالوگ های تخصصی محصول خود که از سوی کارخانه ارائه شده است مراجعه کنید. در کل توصیه می شود که نصب موتور روی گیربکس توسط فرد متخصص در این زمینه انجام شود.

نصب و تعویض الکتروموتور روی گیربکس SEW

گیربکس های برند SEW به دلیل کیفیت بالایی که دارند همیشه توجه خریداران را به خود جلب می کنند. این گیربکس های صنعتی توسط کمپانی SEW-Eurodrive آلمان به تولید می رسد که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. شما می توانید به واسطه این گیربکس قدرت و چرخش ایجاد شده در الکتروموتور را به دیگر ماشین آلات و دستگاه های صنعتی منتقل کنید.

مزایای مهم گیربکس اس ای دبلیو

 • قدرت بالا
 • دقت بالا و عملکرد صحیح
 • انعطاف پذیری
 • راندمان بسیار
 • عمر مفید طولانی
 • و…

نصب الکتروموتور روی گیربکس SEW

مراحل تعویض و جایگزینی الکتروموتور در گیربکس اس ای دبلیو

 • رعایت موارد و نکات ایمنی
 • ابزارهای مورد نیاز
 • آماده سازی الکتروموتور برای جدا سازی
 • آماده سازی برای نصب الکتروموتور

رعایت موارد و نکات ایمنی

برای انجام هر نوع کار و انجام تعمیرات در مرحله اول از رعایت نکات ایمنی اطمینان حاصل کنید.

 • اگر فکر می کنید که نمی توانید این کار را انجام دهید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.
 • تمام مسائل ایمنی را به کامل رعایت کنید.
 • هرگز بر تجهیزات و ماشین آلاتی که به منبع برق متصل هستند و یا دارای برق هستند تعمیرات انجام ندهید.
 • از ابزارهای مرتبط و مناسب استفاده کنید.
 • توصیه می شود تا از تجهیزات حفاظت فردی نیز استفاده کنید.
 • و…

ابزارهای مورد نیاز

 • مغار (اسکنه)
 • چکش شنی
 • پاک کننده مایع (چربی زدا)
 • سوهان
 • آچار بکس متریک
 • پارچه بدون پرز
 • آچار آلن متریک
 • آچار ترکمتر
 • ظرف روغن ضایعات
 • چسب لاکتایت 574

loctite 574

 • سنگ سنباده تخت

سنگ سنباده تخت

 • چسب لاکتایت 5188

loctite 5188

آماده سازی الکتروموتور برای فرایند جداسازی

بعد از رعایت موارد ایمنی و آماده کردن ابزارهای مورد نیاز، به سراغ فرایند آماده سازی الکتروموتور را برای جداسازی می رویم. این فرایند 20 مرحله دارد.

مراحل آماده سازی

 1. قطع کردن تمامی منابع برق
 2. جداسازی سیم های برق از الکتروموتور
 3. به کمک آچار آلن، خروجی روغن را در پایین ترین و بالاترین نقطه از روی گیربکس را بردارید تا روغن گیربکس به طور کامل از گیربکس خارج شود.
 4. با توجه به موقعیت الکتروموتور اگر وضعیت مناسب برای بلند کردن و یا تغییر موقعیت وجود ندارد، الکتروموتور را با استفاده از تجهیزات مناسب برای جدا کردن آن محکم کنید.

 جداسازی الکتروموتور

 1. تمامی پیچ و مهرهایی که موتور را به گیربکس متصل کرده است را شل کنید. (توجه داشته باشید که آنها را به طور کامل باز و جدا نکنید.)
 2. در این مرحله می توانید تمامی پیچ و مهره هایی که موتور به واسطه آنها به گیربکس وصل شده است را جدا کنید؛ به جز مهره های بالایی (مهره های دورتر از زمین)
 3. نقاط فرورفته روی گیربکس را پیدا کنید و نوک مغار را داخل شکاف قرار دهید. سپس روی مغار ضربه بزنید تا فلنج موتور از گیربکس جدا شود. توجه داشته باشید که چکش به هیچ قسمت از موتور برخورد نداشته باشد. همچنین آب بند (Sealant) بین موتور گیربکس یک ارتباط قوی را ایجاد می کند. در نتیجه باید سعی کنید آن را بدون آسیب به دیگر قسمت و با احتیاط زیاد جدا کنید.
 4. پس از جدا سازی موتور از گیربکس، پیچ و مهره های باقی مانده در قسمت بالا را بردارید و موتور را از گیربکس به آرامی و با احتیاط جدا کنید.

آماده سازی برای نصب

اگر الکتروموتور جایگزین شما از نوع بدون پینیون می باشد، باید دستورالعمل های نصب و برداشت پینیون موتور را که در همین بخش آماده کرده ایم، رعایت کنید و اگر الکتروموتور شما دارای پینیون می باشد می توانید از قسمت “تعویض پینیون موتور” بگذرید و ادامه آموزش را دنبال کنید.


مراحل تعویض پینیون موتور اس ای دبلیو

 • رعایت نکات ایمنی: مثل همیشه برای انجام هر کاری باید نکات ایمنی را رعایت کنید.
 • ابزارهای مورد نیاز
 • آماده سازی برای خارج کردن پینیون

ابزارهای مورد نیاز

برای تعویض پینیون آچار فرانسه، چکش شنی، پاک کننده مایع (چربی زدا)، لوله فلزی با قطرهای مختلف، انبر خار باز کن، پارچه بدون بدون پرز، هات پلیت (اجاق برقی صفحه ای)، چسب لاکتایت 603، پولی کش، دستکش های مقاوم در برابر حرارت، سنگ سنباده تخت، قلمو می باشد.

آماده سازی برای خارج کردن پینیون

1.به وسیله انبر خار باز کن، گیره را از پینیون روتور جدا کنید. مطمئن شوید که گیره را بیش از اندازه فشرده نکرده باشید.

2. بعد از جدا کردن پینیون روتور، مجددا بررسی کنید تا سوراخ یا تغییر شکلی در آن رخ نداده باشد.

3. در این مرحله پولی کش را به چرخ دنده متصل نمایید.

4. مطمئن شوید تا پنجه های پولی کش به درستی با چرخدنده ها درگیر شده باشند.

5. مهره پولی کش را با آچار فرانسه بچرخانید تا وقتی که که پینیون چرخ دنده به صورت کامل از روتور جدا شود.

6. مجددا در این مرحله پینیون و سطح روتور را بررسی کنید تا آسیبی به آنها وارد نشده باشد. در صورت بروز آسیب از این قطعات دیگر استفاده نکنید.

7. به وسیله سوهان هر گونه برآمدگی و ناصافی را صیقل دهید.

8. پینیون را تا حدود 120 درجه سانتی گراد (120 درجه فارنهایت) گرم کنید. توجه داشته باشید که دما را از این درجه بیشتر نکنید.

9. شفت روتور را تمیز کنید تا هرگونه زنگ زدگی، گریس و ذرات دیگر به خوبی از بین بروند و پاک شوند.

10. در این مرحله بر روی شفت روتور یک لایه نازک از چسب لاکتایت 603 بمالید و آن را با قلمو به خوبی پخش کنید.

جا زدن مجدد چرخ دنده ها بر روی شفت الکتروموتور

11. با استفاده از دستکش های مقاوم در برابر حرارت، جای خار پینیون را با خار روتور تراز نمایید.

12. قبل از ادامه کار، تراز جای خار پینیون را با خار روتور بررسی کنید.

13. با استفاده از چکش شنی و یک لوله با ابعاد مناسب، پینیون را به آرامی روی شانه روتور قرار دهید.

14. خار فنری را بر روی روتور به گونه ای قرار دهید که انتهای باز نسبت به خار روتور 180 درجه زاویه داشته باشد.

15. امکان دارد قسمت اضافی از چسب لاکتایت هنگام نصب روی دیگر قست ها پاشیده باشد که باید آن را تمیز کنید.

16. اکنون الکتروموتور برای نصب روی گیربکس آماده می باشد.


ادامه فرایند تعویض الکتروموتور

10. همه چسب های قدیمی را از فلنج گیربکس بتراشید. توجه داشته باشید تا این ذرات گیربکس وارد گیربکس نشوند.

11. با استفاده از سنگ سنباده، هرگونه خراش یا عیوب را بررسی کنید و آن را رفع کنید.

12. سطح فلنج گیربکس را دوباره با استفاده از پاک کننده چربی زدا تمیز کنید.

13. سطح روی فلنج گیربکس را به چسب لاکتایت آغشته کنید.

از لاکتایت 574 می توانید برای همه مدل های گیربکس SEW به غیر از مدل های F107, R97, R107 استفاده نمایید. برای مدل های F107, R97, R107 می توانید از چسب لاکتایت 5188 استفاده کنید.

14. چسب لوکتیت را روی سطح فلنج گیربکس بریزید و هرگز روی سطح فلنج الکتروموتور نریزید. چسب Loctite را به صورت یک رشته 2-3 متری بریزید تا همه سوراخ ها و برش های پیچ را آغشته کنید.

مراحل سرهم کردن قطعات

15. موتور را با زاویه مناسب بر روی پیچ پایین قرار دهید و آن را به آرامی در جای خود بلغزانید. هرگز الکتروموتور را قبل از اینکه پینیون و چرخ دنده به درستی در جای خود نگرفته اند، در موقعیت نهایی قرار ندهید. چرا که می تواند باعث آسیب رسیدن به قطعات شود. نصب موتور به صورت زاویه دار موجب می شود تا دندانه های چرخ دنده به خوبی درگیر شوند.

16. حال می توانید پیچ و مهره ها را روی مجموعه فلنج الکتروموتور و گیربکس نصب نمایید.

نکته: زمانی می توانید از واشرهای قفلی استفاده کنید که فلنج الکتروموتور، آلومینیومی باشد.

17. پیچ و مهره ها را با تنظیم گشتاور مناسب در یک الگوی قطری متضاد، به ترتیب تصویر محکم کنید. سعی کنید از نزدیک ترین نقطه به پایه های نصب گیربکس شروع کنید.

سفت کردن پیچ های فلنج الکتروموتور

18. چسب های لاکتایت اضافی را با یک پارچه تمیز کننده و آب پاک کنید.

19. پستونکی پایین را مجددا در جای خود قرار دهید و تا سطح استاندارد روغن را اضافه کنید و سپس پستونکی بالایی را نصب کنید.

20. مرحله آخر یعنی وصل کردن منبع تغذیه به الکتروموتور جدید

جمع بندی

نصب الکتروموتور بر روی گیربکس می تواند بر کارایی و عملکرد ماشین آلات و دستگاه های صنعتی تاثیر مثبتی بگذارد. ولی در آخر باید بدانید که نصب الکتروموتور بر روی گیربکس یک فرایند حساس است که نیازند دقت و تجربه زیاد است. اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید بر اساس کاتالوگ کارخانه سازنده و مراحلی که ما برای شما گفتیم با نهایت دقت پیش بروید.

آرشا صنعت

شما می توانید نصب و تعویض الکتروموتور گیربکس خود را به مجموعه آرشا صنعت بسپارید. همچنین می توانید تمامی گیربکس و الکتروموتورهای برندهای اروپایی را از ما با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. تمامی گیربکس های خریداری شده از آرشا صنعت دارای یک سال گارانتی هستند اما باید کار با گیربکس بر اساس کاتالوگ محصول انجام شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *