سایش چرخ دنده های گیربکس صنعتی
5/5 - (2 امتیاز)

چرخ دنده ها در سیستم های انتقال نیرو نقش اصلی را بازی می کنند و با سایز های مختلف خود نیرو را به میزان لازم انتقال می دهند. تمام گیربکس های صنعتی با عملکرد چرخدنده های خود رده بندی شده و کیفیت آن ها سنجیده می شود. طبیعی است که پس از گزشت مدت زمان زیادی از کار دستگاه شاهد بروز مشکلاتی در این سیستم ها باشید سایش چرخ دنده های گیربکس صنعتی یکی از این مشکلات است که در صورت عدم رسیدگی می تواند سبب از بین رفتن و غیر قابل استفاده شدن گیربکس شود.

انجمن AGMA یا چرخ دنده سازان آمریکا خستگی چرخدنده ها را به ۵ دسته کلی جدا کرده است :‌ سایش، خستگی سطح، تغییر شکل پلاستیک، شکست دندانه و شکست های خستگی

شکست خستگی چرخدنده های گیربکس صنعتی

برخلاف آن چه ممکن است فکر کنید منظور از این شکستگی از هم گسیختگی دندانه ها نیست بلکه هر عاملی که سبب شود چرخ دنده ها از شرایط کاری ایده آل خود خارج شوند را شکست خستگی می گویند بنابرین سایش نیز نوعی شکست خستگی است.

علت سایش چرخ دنده های گیربکس صنعتی

تعریف کارشناسانه سایش زدوده شدن فلز از سطح دنده هاست چه به صورت یکنواخت و چه غیر یکنواخت. این سایش می تواند به خاطر کم بودن روغن و در نتیجه تماس دو سطح فلز روی هم رخ می دهد سایش سبب نازک شدن دندانه ها شده و پروفیل ان ها تغییر شکل دهد. این تغییر شکل سبب کاهش بازده چرخ دنده ها می شود و شروعی برای دیگر مشکلات رایج گیربکس های صنعتی می شود. البته این را بدانید ک پدیده سایش همیشه هم بد نیست در گیربکس هایی که باید به مدت طولانی و بدون توقف کار کنند سایش اثرات مثبتی نیز دارد مقلا مقدار کمی سایش دنده هایی که با هم درگیر هستند را آزاد می کنند و فشار کمتری را به دستگاه وارد می کند. فروش آنلاین انواع گیربکس های صنعتی در آرشا صنعت

هنگامی که سایش دنده ها زیاد شود ضخامت آن ها کم شده و در نتیجه مقاومت خمشی دنده ها کمتر میشود. با کار کردن گیربکس در این شرایط تعداد ضدبه های به دنده زیاد شده و آن را جدا خواهد کرد. از طرفی همانطور که اشاره شد با تغییر ماهیت پروفیل چرخدنده کندن دندانه ها محتمل تر می شود.

انواع سایش در گیربکس

اگر سایش ایجاد شده به خاطر مواد  خارجی مانند ذرات به جا مانده از ماشین کاری و یا باقی مانده های سنگ زنی باشد به ان اصطحکاک ساینده گفته می شود اما اگر سایش به خاطر مواد موجود در روغن ها و آب و نمک ناشی از رطوبت محیط باشد به‌ ان سایش خورنده گفته می شود.  نوع دیگر سایش به خاطر افزایش حرارت رخ می دهد که در این شرایط لایه های روغن دچار شکستگی می شوند و در نهایت فلز با فلز تماس پیدا می کند که به سایش Scuffing گفته می شود این مدل از سایش گیربکس صنعتی رایج ترین بوده و خود به جند دسته تقسیم می شود. در این مدل سایش بیشتر سر و انتهای دنده ها از بین می رود.

برای جلوگیری از این سایش باید ویسکوزیته روغن و سختی دنده ها را بیشتر کرد و اصلاح پروفیل دندانه ها و تاج گذاری دندانه که در آن دندانه به صورت یک بر آمدگی خواهد شد را در دستور کار قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *