بلبرینگ گیربکس صنعتی

3.7/5 - (3 امتیاز)

سیستم هایی که با حرکت های مکانیکی سر و کله دارند و قطعات آن ها از فلزات ساخته شده است باید دارای قطعاتی باشند که از ساییده شدن بخش های حرکتی در ارتباط با هم جلوگیری کنند برای مثال گیربکس های صنعتی که شامل چندین دنده متصل به هم هستند دائم در حال حرکت بوده و روانکار استفاده شده و البته بلبرینگ های درون سیستم سبب می شوند تا کل سیستم به نرمی به کار خود ادامه دهد و ساییدگی به کمترین حد ممکن برسد. بلبرینگ گیربکس صنعتی یکی از مهم ترین قطعاتی است که در آن قرار می گیرد و بدون آن حرکت دنده ها با سختی فراوانی رو به رو خواهد شد و عملا سیستم کارایی نخواهد داشت.

اجزای بلبرینگ گیربکس صنعتی

بیرینگ ها هر کدام نیز از چند بخش ساخته می شوند این قطعات به منظور ثابت نگاه داشتن شافت استفاده می شوند بدون اینکه از حرکت و چرخش آن جلوگیری کنند.  از جمله مهم ترین بخش های هر بیرینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد.

برای خرید لوازم جانبی گیربکس صنعتی و استعلام قیمت، به این صفحه مراجعه نمایید.

اجزای بلبرینگ گیربکس صنعتی

رینگ داخلی

حلقه یا رینگ درونی به شافت متصل می شود و محور را درون خود ثابت نگاه می دارد.

ساچمه و قفسه

اگر به بلبرینگ دقت کنید بخش های کروی و توپ مانند کوچکی می بینید که به آن ها ساچمه گفته می شود این ساچمه های فلزی روی سطح حلقه هستند و اجازه چرخیدن را به بلبرینگ می دهند.قفسه نیز وظیفه محافظت از این ساچمه ها را دارد و از برخورد کردن آن ها به هم و سایش پیشگیری می کند.

رینگ خارجی 

حلقه خارجی یا بیرونی به بدنه گیربکس وصل می شود و تمام برینگ را در کنار هم نگاه می دارد و می توان گفت که حکم کیس را دارد. این حلقه بر خلاق رینگ داخلی ثابت است ما در برخی دیزاین های خاص می تواند متحرک باشد

شیلد یا محافظ

این بخش نیز همانطور  که از اسمش پیداست وظیف محافظت کردن از بلبرینگ در محیط های آلوده را دارد و در واقع در این شرایط سبب آب بندی و عایق شدن بیرینگ می شود

بار ها و فشار های بلبرینگ گیربکس

همانطور که می دانید این بیرینگ ها باید میزان خاصی از انواع فشار را تحمل کنند و در این بخش قصد داریم انواع بار هایی که به ان ها وارد می شود را توضیح دهیم. به طور کلی بار های وارد شده به ان ها در انتخاب کردن نوع درست و طول عمر تاثیر دارد.

بارهای شعاعی

فشار های شعایی ناشی از حرکت و دوران المان های موجود روی شافت در اثر توان ورودی موتور است. یعنی دروان چرخ دنده ها و زنجیر ها و پولی های موجود روی شافت این بار ها را ایجاد میکنند.

بار ها و فشار های بلبرینگ گیربکس

بار مجوری

عناصری که با شفت ارتباط دارند می توانند یک نوع بار دیگر یعنی محوری را ایجاد کنند برای مثال دنده  های هلیکال که در گیربکس های شافت مستقیم به کار برده می شوند می توانند سبب ایجاد این نوع فشار شوند

انواع بلبرینگ گیربکس صنعتی

با توجه به تنوع ساختاری در سیستم های انتقال گشتاور و تورک شاهد تنوع بیرینگ ها نیز هستیم.

بلبرینگ صنعتی شیار عمیق

بیرینگ های صنعتی شیار عمیق  همانطور که از نامشان پیداست دارای شیار های نسبتا عمیق می باشند که این شیار ها با سایز ساچمه ها تناسب داشته و قرار گرفتن ساچمه ها درون آن ها باعث می شود که بلبرینگ توانایی تحمل فشار شعاعی و محوری بیشتری داشته باشد.

انواع بلبرینگ گیربکس صنعتی

بیرینگ های زاویه ای

بلبرینگ های زاویه ای نیز بسیار رایج هستند و در ط راحی آن ها رینگ داخلی نسبت به خارجی زاویه دارد و زاویه دار بودن آن ها سبب می شود تا مقاومت در برابر فشار های محوری بسیار بالا شود و در گیربکس هایی که مقتضای کاربردشان باید فشار محوری زیادی را تحمل کنند از آن ها استفاده می کنند.

بیرینگ های زاویه ای

بلبرینگ صنعتی خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم اما یکی از خاص ترین ها می باشند و به مرور زمان و به خاطر کار کردن و در واقع استهلاک شافت های گیربکس دچار خمیدگی خواهند شد و در نتیجه بیرینگ ها نیز منحرف می شوند این بیرینگ های خود تنظیم اما با توجه به ساختاری که دارند این انحراف را جبران میکنند و طول عمر بالایی دارند.

بلبرینگ گیربکس کف گرد

بلبرینگ های کف گرد نمی توانند هیچ بار شعاعی را تحمل کنند اما توان و تاب زیادی در مقابل فشار های محوری دارند و در کل خود ان ها هم به دو گروه تک ردیف و دو ردیف تقسیم می شوند.

بلبرینگ های صنعتی مقطع باریک

بیرینگ هایی هستند که سایز کوچک تری نسبت به سایر مدل ها دارند و می توانند تا حد زیادی هر دو نوع فشار را تحمل کنند.  فاصله بین دو حلقه بیرونی و داخلی در آن ه کم است و در طرح های شیار عمیق زاویه ای و خود تنظیم و…عرضه می شوند.

بهترین برند های بلبرینگ گیربکس صنعتی

  • SKF
  • FAG
  • UBC
  • NSK
  • INA
  • NTN
  • KOYO
  • TIMKEN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *