انواع آب بندی پمپ ها

5/5 - (2 امتیاز)

همانطور که می دانید از پمپ های مختلف برای انتقال سیالات از یک نفطه به نفطه ای دیگر استفاده می شود بنابرین می توان گفت که عایق بندی این دستگاه ها از مهم ترین کار هایی است که باید در خط تولید روی آن ها انجام شود  تا در حین کار سیالات از آن ها خارج نشود. در این مقاله از آرشا صنعت قصد داریم انواع آب بندی پمپ ها را بررسی کنیم.

انواع عایق بندی و آب بندی پمپ های صنعتی

آب بندی پکینگ

در این نوع سیستم از کاسه نمد یا استافینگ باکس لایی یا پکینگ و کلاهک آبی یا گلند ساخته می شود لایه ها خود نیز تنوع دارند : لایه پنبه نسوز یا آزبست پکینگ و لایه ازبست آغشته به ماده گرافیت پر کاربردترین لایه ها است و این لایی ها نرم بوده و منعطف هستند که به خوبی منافذ را پر می کنند و از چرخیدن و حرکت شفت جلوگیری نمی کنند.

انواع عایق بندی و آب بندی پمپ های صنعتی

در این سیستم برای اینکه از نشتی پیشگیری شود شفت پمپ را از درون جعبه آب بندی که از لایی های حلقه ای شکل پر شده است رد می کنند و  به وسیله کلاهک عایق بندی یا همان گلند این لایه  های حلقوی به هم فشرده می شوند به شکلی که لای شفت پمپ را به خوبی در بر می گیرند و از نشتی جلوگیری می شود. در هنگام چرخیدن شفت  لایی ها گرم شده و برای خنک کردن آن ها یک حلقه فانوسی را قرار می دهند.

مایعی  که نقش خنک کننده دارد از یک سوی حلقه لنترن وارد می شود از از سمت دیگر خارج می شود و حرارت را به خود می گیرد . برای نصب لایی در استافینگ باکس در ابتدا طول مناسبی از لای بریده می شود  و لایی به دور میله ای هم قطر شفت پیچیده می شود و در تهایت با چاقو از زاویه عمود یا 45 درجه قطع می شود. بعد از قطع شدن لای دو سر حلقه باید با هم مماس شوند و فاصله ای بین آن ها نباشند.

عایق بندی مکانیک سیال

در این سیستم بخش های اصلی عبارتند از : روتینین فیس استیشن فیس فنر درایور کالر و سیل گلند. با وجود متنوع بدن سیل مکانیکی ها اصلی کاری همه آن ها به یک شکل است. روتیتینگ فیس روی شافت نصب خواهد شد و با ان شروع به چرخش می کند. استیشن فیس ایستا بوده و به پوسته  وصل است این دو سطح سیقلی هستند و به هم موازی  و عمود روی شفت پمپ وصل می شوند. در این سیستم نشتی ممکن است از سه بخش ایجاد شود

  • فاصله بین دو سطح سیقلی
  • فاصله بین شافت و بخش محرک
  • فاصله پوسته و بخش ایستا

برای اینکه از نشتی بین شافت و فیس چرخشی جلوگیری شود و همچنین از پوسته و فیس ثابت از اورینگ بهره می برند که به دمای زیاد حساس هستند و در صورت بالا رفتن دمای سیل مکانیی می سوزند و نشتی رخ خواهد داد.

سومین مکانی که نشتی پمپ صنعتی در آن هم امکان وقوع دارد فاصله ای است که بین فیس چرخشی و قسمت ثابت وجود دارد این دو سطح باید بهم بچسبند و تنها توسط یک لایه از سیال از هم کمی فاصله داشته باشند. برای این کار از فنر استفاده می شود فنر روی درایو کالر نصب می شود و فشار مایع و فنر سطوح را به هم می چسباند و به این شیوه از نشتی جلوگیری می شود. اگر به خاطر هر دلیلی لایه روانکار بین دو سطح از بین برود این دو سطح به صورت مسقیم با هم در تماس خواهند بود و فرسایش آن ها را در بر خواهد داشت که سبب نشتی می شود در ضمن به خاطر این تماس خرابی اورینگ ها را خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *